Svet 3. februára 2018 (HSP/Foto:wikimedia)

Eurokomisárka Věra Jourová podá Európskej komisii návrh na to, aby zaradila rôznu kvalitu potravín v podobných obaloch za nekalú praktiku. Ďalej chce, aby sa spotrebitelia mohli spojiť proti výrobcom kvôli odlišnej kvalite potravín a podať hromadnú žalobu, píše Týden.cz
Na snímke eurokomisárka Věra Jourová

V apríli by mala komisia schvaľovať nový zoznam nelegálnych praktík, na ktorom chce eurokomisárka Věra Jourová riešiť tieto problémy. Po vytvorení takejto metodiky, na ktorej už pracuje 15 členských štátov, by mali začať intenzívnejšie kontroly z ich strany.
“Myslíme úplne vážne, že vymetieme dvojakú kvalitu potravín zo spoločného európskeho trhu,” dodala.
Častou argumentáciou výrobcov na dvojakú kvalitu potravín sú podľa nej rôzne chuťové preferencie v jednotlivých štátoch EÚ. Ale ak výrobca ako napríklad Coca-Cola preukáže, že urobil dôkladné testy na tieto chuťové preferencie, tak aj tak budú mať ich výrobky rozdielne zloženie. Pod pojmom dvojaká kvalita sa myslí napríklad používanie náhrad mäsa vo východných štátoch EÚ u výrobkov, ktoré majú v západných krajinách skutočné mäso.
Podľa Miroslava Tomana, ktorý je prezidentom Potravinárskej komory ČR, sa už reťazce ako Globus alebo Kaufland zaviazali k tomu, že v ich obchodoch rôzna kvalita v rôznych krajinách nebude.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.