Praha 15. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:maxpixel)
 
Rast českej ekonomiky pokračoval aj v roku 2018, kedy hrubý domáci produkt zaznamenal trojpercentný rast. Ten bol podporený najmä domácim dopytom, konkrétne zvýšenou investičnou aktivitou a spotrebnými výdavkami domácností. Na tvorbe pridanej hodnoty sa najviac podieľal priemysel a sektor obchodu. Významne sa darilo tiež stavebníctvu, uviedol Jan Benedikt z ČSÚ

Ilustračné foto

Česká ekonomika teraz rastie najpomalšie z krajín V4. Slovenský HDP vlani stúpol o 4,1 percenta, Maďarsko o 4,9 percenta a Poľsko dokonca o 5,1 percenta. Podobné tempo si ekonomiky udržali aj v závere roka.
V rozhovore pre Novinky.cz analytik spoločnosti Akcenta, Miroslav Novák, uviedol, že všetky krajiny V4 majú nízku nezamestnanosť, ale čo sa týka počtu pracovných miest a nezamestnaných, sme na prvej priečke.
Slovenská ekonomika sa dostala na svojej hranici produkčných možností skôr než zvyšné krajiny V4. Stačí sa pozrieť na situáciu na domácom pracovnom trhu. Všetky krajiny V4 síce majú aktuálne rekordne nízku nezamestnanosť, ale z pohľadu počtu voľných pracovných miest a počtu nezamestnaných je Česko suverénne na čele,uviedol.
Ďalším dôvodom, prečo Česko vlani rástlo pomalšie, bola podľa neho je len veľmi mierne expanzívna hospodárska politika v porovnaní so zvyšnými krajinami V4.
V prípade menovej politiky bolo Česko prostredníctvom ČNB jedinou krajinou v stredoeurópskom regióne, kde vlani dochádzalo k uťahovaniu menovej politiky prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb.

Česko sa navyše podľa ekonóma minulý rok nachádzalo, a aj stále nachádza, nad svojím potenciálom.
To zjednodušene znamená, že HDP v Česku v posledných rokoch rástol rýchlejšie, než aká je dlhodobo udržateľná miera hospodárskeho rastu. Zvyšné krajiny V4 sa takto vysoko nad potenciálom nenachádzajú,” domnieva sa Novák.
 

Príspevok Česká ekonomika minulý rok rástla najpomalšie v rámci V4 zobrazený najskôr Hlavné správy.