Praha 13. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR-Bohdan Kopčák)
 
Vystúpenie českého speváka Karla Gotta v Opere v nemeckom Lipsku v októbri v rámci Dní českej kultúry výrazne skritizovali českí spisovatelia, informuje Blesk.cz

Na snímke spevácka legenda Karel Gott

Členovia českej Asociácie spisovateľov sa do Gotta ostro pustili prostredníctvom petície, ktorej text sa niekoľkokrát menil a nakoniec spôsobil rozkol medzi členmi Asociácie. Niektorí z nich svoje podpisy odvolávajú a nie sú spokojní s tým, že boli zverejnené časti ich internej komunikácie. Kritizujú aj to, že niekto manipuluje ich menami.
Kritika členov Asociácie totiž vychádzala z tvrdenia, že “Gott je len prospechárskym oportunistom minulého režimu”. Poukazovali tiež na to, že spevák bol najvýraznejšou tvárou Anticharty 77 a jedným z prominentov komunistického režimu, takže v rámci Dní českej kultúry by vystupovať nemal.
Ako dodáva Nový čas, neskôr text petície trochu zjemnili a o jeho vystúpení v Nemecku hovorili ako o nešťastnom a žiadajú jeho stiahnutie z programu. Niektorí spisovatelia však aj tak požiadali o vyškrtnutie svojho podpisu z petície.
Podľa vyjadrenia českého denníka Blesk si Asociácia českých spisovateľov vyjadrením na Karla Gotta urobila hanbu.
Gottova hovorkyňa Aneta Stoltzová totiž vysvetlila, že manažérov Karla Gotta oslovil český promotér, aby v októbri v Lipsku vystupoval v rámci otvorenia Českého roku kultúry, ktoré organizuje české ministerstvo kultúry. Podotkla pritom, že “nebola jediná informácia o tom, že by malo ísť o vystúpenie s akoukoľvek súvislosťou s pádom železnej opony”. Takže veria, že  organizátor celú záležitosť uvedie na pravú mieru, “aby bolo meno pána Gotta očistené”.
Martin Krafl za organizujúcu stranu dodal, že o Gottovo vystúpenie 13. októbra 2018 malo záujem aj samotné mesto Lipsko a jeho Opera, ktorí českého speváka stále obľubujú, ale s usporiadateľmi sa však nakoniec na spolupráci nedohodli. Na Plese v Opere Lipsko teda Gott nevystúpi, ale predstaví sa Dagmar Pecková, Epoque Orchestra, či Miroslav Hloucal Quartet.
 
Príspevok Česká Asociácie spisovateľov zaútočila na Gotta pre jeho minulosť zobrazený najskôr Hlavné správy.