Praha/Kábul 11. august 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Veliteľstvo českej armády v Afganistane má v úmysle nájsť organizátorov vraždy troch českých vojakov a postaviť ich pred súd. V piatok večer to oznámil náčelník Generálneho štábu českej armády generálporučík Aleš Opata.

Na snímke sú rakvy s telesnými pozostatkami troch českých vojakov zabitých v Afganistane na starom letisku Praha-Ruzyně

V nedeľu hovorca ministerstva obrany oznámil, že počas hliadky neďaleko leteckej základne Bagrám skoro ráno toho istého dňa zahynuli traja českí vojaci a to v dôsledku bombového výbuchu samovražebného útočníka. Pri nešťastí zahynuli 36-ročný Martin Marcin, 28-ročný Kamil Beneš a 25-ročný Patrik Štěpánek. Českí vojaci sa zúčastnili nebojovej misie NATO.
Opata zdôraznil, že česká armáda je pripravená pomstiť smrť svojich troch zosnulých vojakov. Podľa generála bude toto rozhodnutie vyžadovať niekoľkomesačné úsilie analytikov a spravodajských služieb, vrátane účasti ďalších krajín NATO podieľajúcich sa na afgánskej misií, keďže i ich kontingenty sú v neustálom ohrození.
Opata tiež dodal, že žiadny z českých vojakov, ktorí sa v súčasnej dobe nachádzajú v Afganistane si po tejto tragédií nepriali predčasne odcestovať domov.
Pražský hrad už informoval, že zosnulí vojaci budú 28. októbra tohto roku pri príležitosti stého výročia nezávislosti Československa vyznamenaní medailami “Za hrdinstvo”.
 
Príspevok Česká armáda sľúbila, že pomstí svojich vojakov, ktorí padli v Afganistane zobrazený najskôr Hlavné správy.