Praha 7. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)

Spojené štáty predajú Českej republike šestnásť vojenských vrtuľníkov v hodnote 23 miliárd českých korún. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení. O finálnej podobe zmluvy aj o konečnej cene vrtuľníkov bude Česko s Pentagonom ešte rokovať

Ilustračné foto

Zatiaľ ide o prvotné schválenie americkou vládou a tiež základný krok k ďalšiemu vyjednávaniu. Česká vláda má záujem o štyri útočné vrtuľníky AH-1Z, dvanásť viacúčelových vrtuľníkov Black Hawk typu UH-60 a ďalšie vybavenie.

“Vďaka tomuto predaju sa zlepší ochrana člena NATO, čo je dôležité pre zaistenie mieru a stability v Európe. To priaznivo ovplyvní aj zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Spojených štátov,” uviedlo americké ministerstvo obrany. Predaj vrtuľníkov tiež podľa neho zvýši snahu Česka o budovanie vlastného obranného systému, čo v konečnom dôsledku podporí obranné ciele Severoatlantickej aliancie, informuje český spravodajský portál iDNES.cz.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj