Praha 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Popularita vlastnenia zbraní u Čechov každoročne rastie, upozorňujú české médiá. Čo spôsobuje rastúce počty držiteľov zbrojného preukazu a odkiaľ majú Česi záujem o nákup nových zbraní? Na tieto otázky sa Sputnik spýtal vrchnej komisárky odboru tlače a prevencie policajného prezídia Českej republiky kapitánky Evy Kropáčovej

Ilustračné foto

Vnútroštátne právne predpisy krajín EÚ sa vyznačujú rôznym stupňom liberality v tejto oblasti. Stojí za zmienku, že český zákon o zbraniach je jedným z najviac liberálnych. Veď záujem na uľahčenie legislatívy má aj prezident krajiny Miloš Zeman. V máji v reakcii na európsku smernicu, ktorá by mohla zakázať niektoré druhy poloautomatických zbraní s kapacitou nad dvadsať nábojov, podpísal petíciu proti regulácii zbraní, podľa ktorej môžu českí občania vlastniť zbrane pre zabezpečenie ochrany a bezpečnosti krajiny.
Podľa údajov polície v roku 2015 malo zbrane asi 292 tisíc Čechov, v roku 2016 asi 300 tisíc. V minulom roku zbrojný preukaz malo skoro 303 tisíc ľudí. Počet zbraní registrovaných u držiteľov zbrojných preukazov sa zvýšil od roku 2015 z 807 do úrovne 826 tisíc v roku 2017.
Kapitánka Kropáčová poznamenáva, že každoročný nárast počtov zaregistrovaných držiteľov zbrojných preukazov je spôsobený rôznymi faktormi.
“Všeobecne je to zapríčinené vývojom spoločnosti, stále sa zlepšujúcou ekonomickou situáciou obyvateľov, stále sa zväčšujúcou tendenciou ochrany ako majetku, tak i svojich rodín (aj napriek tomu, že kriminalita v celej Českej republike každý rok klesá), v neposlednom rade bezpečnostnou situáciou vo svete,” uvádza komisárka.
Zároveň polícia uviedla, že počet trestných činov klesol. Samozrejme, že nárast záujmu Čechov o zbrane možno čiastočne vysvetliť zvýšeným príjmov – viac peňazí a viac príležitostí – ale stojí za týmto trendom ešte niečo? Čoho sa tak boja Česi, že kupujú stále viac zbraní? Orgány činné v trestnom konaní neposkytujú odpoveď na túto otázku. V každom prípade, domnievajú sa na polícii, že sa dá počítať s tým, že “rastúci počet ozbrojených ľudí nepovedie k šíreniu zločinu so zbraňami” a že masakre podľa amerického scenára sa v Česku neuskutočnia.
“Aj napriek tomu, že každoročne evidujeme mierny nárast držiteľov zbrojných preukazov, nedochádza k zvýšeniu počtu činov spáchaných so zbraňami,” uistila Kropáčová.
Získať zbrojný preukaz sa dá na rôzne účely. Jedná sa o zberateľské, športové, lovecké účely, na výkon zamestnania alebo povolania a na ochranu zdravia, života a majetku, uvádza hovorca polície.
Aby osoba žijúca v ČR získala zbrojný preukaz, musí po dosiahnutí veku 21 rokov (pre preukaz skupiny A, D a E) alebo 18 rokov (pre preukaz skupiny B a C) byť spôsobilá na právne úkony, zdravotne spôsobilá, bezúhonná a spoľahlivá, tvrdí zákon.
Nie všetci však dostávajú povolenia na vlastnenie zbraní. Kvôli nemožnosti získať zbraň zákonne prosperuje čierny trh so zbraňami. Aký veľký ale v Českej republike čierny trh so zbraňami je, sa Sputniku zistiť nepodarilo.
 
Príspevok Česi sa vyzbrojujú. Prečo? zobrazený najskôr Hlavné správy.