Praha 7. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Takmer pri všetkých rodinných domoch alebo chatách v Česku sa nájde aspoň malý záhon s ovocím zeleninou alebo bylinkami, informuje portál Novinky.cz

Ilustračné foto

Tajomníčka českého záhradkárskeho zväzu Marta Pawlicová vysvetlila, že záujem o pôdu je v poslednej dobe obrovský, hlavne zo strany mladých rodín s deťmi.
Avšaj veľký záujem zvyšuje aj cenu pôdy. Napríklad za záhradku v okolí veľkých miest zaplatíte v prepočte aj 65 eur za meter štvorcový.
Rodinu by podľa zväzu v pohode uživila štvorárová záhrada doplnená o dva kríky ríbezle, egrešu a maliny, no malí pestovatelia vo všeobecnosti netrochária. Pri domácich plodoch vzhľadom na rastúce ceny potravín, tak môže rodina ušetriť nemalé peniaze.
Pri chalupách sa čoraz častejšie objavujú namiesto pekne zostrihaného trávnika nové záhony. Aj majitelia bytov si na balkónoch začínajú pestovať zeleninu.
Údaje českého štatistického úradu dokazujú, že záujem o domáce plody vzrastá. Napríklad skorých zemiakov vlani domáci pestovatelia vykopali 34 000 ton, čo sú takmer dve tretiny z celkovej českej produkcie. Koreňovej zeleniny v minulom roku vypestovali asi tretinu z celkovej produkcie. Napr. mrky bolo 12 000 ton, cesnaku cez 800 ton, paradajok cez 14 000 ton a cibule vypestovali 10 255 ton.
Aj ovocie je na tom veľmi dobre. Vlani malopestovatelia vypestovali 57,6 tisíc ton jabĺk, 5000 ton hrušiek, 5800 ton čerešní, 2500 ton marhúľ a 6294 ton ríbezlí. Od roku 2012 Česi na záhradkách vysadili milión nových ovocných stromov a krov. Celkovo sa tak starajú zhruba o 17,5 milióna stromov, čo je skoro rovnaký počet ako obhospodarujú poľnohospodári v priemyselných výsadbách.
Česi tiež začínajú viac chovať zvieratá ako napríklad sliepky, husi, ovce, kozy či králiky. Dôvodom je lepšia kvalita mäsa a vajec a možnosť kŕmenia prírodnými produktami. Len sliepok chovajú drobnochovatelia viac ako 4,4 milióna kusov, od ktorých získajú cez 800 miliónov vajec.
 
Príspevok Česi sa vracajú ku koreňom – pestujú doma ovocie a zeleninu zobrazený najskôr Hlavné správy.