Praha 2. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Za najväčšieho favorita budúcoročných prezidentských volieb v ČR považujú Česi súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana. Mandát obháji podľa 46 percent ľudí, vyplýva z výskumu agentúry STEM/MARK.
Na snímke český prezident Miloš Zeman

Ďalších 18 percent predpokladá, že prezidentom bude Jiří Drahoš, a podľa deviatich percent to bude Michal Horáček. Štvrtina opýtaných odpovedala, že nevie, informuje vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz.
Zeman je najsympatickejším kandidátom pre tretinu voličov, pätina ľudí sympatizuje s Jiřím Drahošom (21 percent) a Michalom Horáčkom (20 percent).
“Sympatizanti Miloša Zemana sú častejšie ľudia nad 60 rokov, s nižším vzdelaním, podporovatelia priamej voľby prezidenta a jeho vyšších právomocí. Jiří Drahoš je populárny u vysokoškolsky vzdelaných ľudí a Pražanov, Michal Horáček zasa častejšie u žien a strednej generácie (30–60 rokov),” uviedla agentúra.
Ďalší kandidáti, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek a Milan Kohout sú zatiaľ vnímaní skôr negatívne. Zeman je rovnako ako Horáček a Marek Hilšer vnímaný rozporuplne. “S pozitívnou podporou sa medzi opýtanými ľuďmi stretol jediný kandidát – Jiří Drahoš,” konštatuje prieskum.
Podľa prieskumu by mal byť prezidentom muž vo veku od 40 do 65 rokov, ideálne diplomat, ekonóm či politik. Malo by ísť o človeka s vlastným názorom, ktorý je morálnou autoritou a pritom je dôstojný a nezávislý.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.