Praha 7. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský. SITA/AP-Carolyn Kaster, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin )

Česká verejnosť má veľké očakávania od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá je pre Čechov najpopulárnejšou osobnosťou svetovej politiky. Pozitívny názor na ňu má 71 percent opýtaných, plynie z prieskumu agentúry STEM

Na kombosnímke Zuzana Čaputová, Donald Trump a Si Ťin-pching

Pozitívne Česi väčšinovo hodnotia tiež pápeža Františka (63 percent opýtaných). S odstupom nasledujú maďarský prezident Viktor Orbán (48 percent), teraz už bývalá premiérka Theresa Mayová (47 percent) a francúzsky prezident Emmanuel Macron (40 percent). Ruský prezident Vladimir Putin sa teší podpore 36 percent Čechov, jeho poľský náprotivok Jaroslaw Kaczynski 33 percent.

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú kladne hodnotí 26 percent opýtaných. “Angela Merkelová sa tešila vysokej popularite do roku 2013, potom jej obľúbenosť medzi Čechmi prudko klesla vplyvom migračnej krízy,” pripomenul STEM. Príliš dobre nie je vnímaný ani končiaci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker s podporou 25 percent respondentov.

Rovnako je na tom v očiach Čechov americký prezident Donald Trump s podporou 25 percent opýtaných. Jeho predchodcu Baracka Obamu pritom v júni 2016 kladne hodnotilo 54 percent oslovených. Na chvoste rebríčka skončil čínsky prezident Si Ťin-Pching, ktorého pozitívne hodnotí 18 percent ľudí.

Prieskum sa uskutočnil od 14. do 30. júna na vzorke 1004 respondentov, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj