Rím  22. februára 2018 (HSP/Foto:Pápežská nadácia Aid to the Church in Need)

V sobotu 24. februára 2018 sa Koloseum v Ríme zahalí do červeného svetla, aby svojou farbou pripomenulo krv mučeníkov našej doby, ktorí po celom svete kvôli svojmu vierovyznaniu znášajú prenasledovanie, násilie, chudobu a hlad.
Na snímke červené Koloseum

„Naším cieľom je prelomiť bariéru ľahostajnosti a mlčania v medzinárodnom spoločenstve, aby po 24. februári už nikto nemohol ignorovať prenasledovanie kresťanov,“ povedal Alessandro Monteduro, prezident talianskej národnej kancelárie medzinárodnej katolíckej pastoračnej a dobročinnej organizácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi (u nás známej aj ako Kirche in Not), ktorá podujatie organizuje.
Súčasne s Koloseom osvetlia červené svetlá aj maronitskú Katedrálu svätého Eliáša v sýrskom Aleppe a Kostol svätého Pavla v irackom Mosule. V modlitbe a duchovnom spoločenstve sa tak Rím priamo pripojí ku komunitám, ktoré v posledných rokoch kvôli svojej viere trpeli najviac. Slovenská kancelária ACN už niekoľko mesiacov pomáha prenasledovaným kresťanom v Iraku prostredníctvom projektu Z RUÍN K DOMOVU.
ACN chce prostredníctvom tejto iniciatívy upriamiť pozornosť verejnosti na pálčivý problém porušovania náboženských slobôd. Podujatie v Ríme bude podporené prítomnosťou výnimočných hostí, priamych svedkov náboženského prenasledovania.
Bude medzi nimi rodina Asie Bibi, pakistanskej katolíčky, odsúdenej v roku 2009 na smrť na základe vykonštruovaného obvinenia z rúhania a urážky proroka Mohameda, ktorá je do dnešného dňa vo väzení, a Nigérijčanka Rebecca Bitrus, obeť teroristickej organizácie Boko Haram.
Pápežská nadácia ACN už v minulosti zorganizovala podobné symbolické podujatia, počas ktorých boli červeným svetlom nasvietené vybrané významné pamiatky v rôznych krajinách, aby upriamovali pozornosť na utrpenie kresťanov v dnešnom svete.
Tento rok plánuje slovenská národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi podobným spôsobom po prvýkrát zaujať verejnosť počas pripravovaného celoslovenského podujatia Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom a to v termíne 18. – 25. novembra.
Video si môžete pozrieť tu.

Redakciu informoval Dalimil Hatok