Moskva 20. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
 

Ruská spoločnosť Volga-Dnepr potvrdila, že ďalej nebude spolupracovať s NATO (prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Rusland-SALIS) v preprave vojenských nákladov a nebude sa zúčastňovať výberového riadenia na novú zmluvu so Severoatlantickou alianciou. Tieto služby boli mimochodom poskytované aj Českej republike po dobu 10 rokov.

Ilustračné foto

Ruský denník Kommersant, ktorý citoval zdroj z tejto oblasti, uviedol, že Rusi sa rozhodli ukončiť spoluprácu s NATO kvôli sankčnej politike a bezprecedentného tlaku zahraničnej politiky na Rusko. Nevytvorí si NATO problém, keď stratí možnosť prepravy nadmrrných vojenských nákladov obrími lietadlami AN-124 Ruslan kvôli sankciám proti Ruskej federácii?
„Problém to je určite, pretože inak by ich doposiaľ nepoužívali,“ povedal v rozhovore pre Sputnik miestopredseda Výboru pre obranu Poslaneckej snemovne Alexandr Černý.
Černý: Ale je úplne evidentné, že podobné kapacity v NATO a v Strednej Európe obzvlášť chýbajú. Takže to bude problém, pokiaľ nastane. A nahradiť ich nebude vôbec jednoduché, pretože tých kapacít celkovo je v aliancii pomerne málo. Takže, opakujem, problém to bude určite. A je to škoda, pretože Česká armáda v minulosti lietadlá Antonov An-124 mnohokrát využila napríklad pre prepravu obrnencov. Spoločnosť Volga-Dneper za viac než 60 rokov prepravila českým vojakom viac než 4 200 ton materiálu. Predovšetkým do Iraku, Afganistanu alebo do afrického Mali. V roku 2016 napríklad prevážala vybavenie pre misiu českých letcov s gripenmi na Island.
Táto situácia je výsledok západných sankcií a NATO ako by si vystrelilo do nohy, ako hovoria v Rusku…
My sme bohužiaľ svedkami toho, že podobné nezmysly sa dejú už dlho, i naša vláda predsa robí veci, ktoré nie sú vždy k jej prospechu a prospechu našich obyvateľov. Tento absurdný stav bohužiaľ trvá už dlhú dobu a netyká sa len armády.
 
Ale zaoberáte sa prave otázkami obrany.
Áno, to je pravda a preto viem, že kapacity na prepravu veľkých nákladov sú jednoducho veľmi nedostatočné pre nás a pre alianciu. Problém to určite bude a veľký. Akékoľvek sankcie voči Rusku komplikujú život všetkým. Tým, kto ich vymýšľajú, ale pochopiteľne i druhej strane. Takže sa budeme musieť naučiť s nimi žiť a čakať, že čoskoro príde nová politická elita v západných krajinách, ktorá dostane rozum a od politiky sankcií odstúpi.
 
 

Príspevok Černý: NATO sa potrestalo samo, keď prišlo o Ruslany zobrazený najskôr Hlavné správy.