Svet 6. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Ceny ropy vo štvrtok vzrástli po tom, ako Saudská Arábia začal rokovania s klientmi o znížení hrubých tržieb na podporu plánu OPEC znížiť globálne zásobovanie

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa dohody, Saudská Arábia súhlasila znížiť produkciu o 486 000 barelov denne (4,61 %) z októbrových 10 544 milióna barelov denne. “Aramco sa približuje všetkým svojim zákazníkom pre prípadné zníženie od februára a diskutuje o pravdepodobných scenároch, ale nič nie je ešte potvrdená,” uviedol istý zdroj pre agentúru Reuters s tým, že by šlo o zníženie produkcie o 3 až 7 %.

Benchmark ropy Brent LCOc1 sa o 12.25 hod GMT zdvihol až o 45 centov za barel na 56,91 USD a americká ľahká ropa CLc1 až o 40 centov za barel na 53,66 USD.

“Zostáva otáznik nad tým, či OPEC známy dlhou históriou nedodržiavania, (zníženie) skutočne dotiahne do konca. Veľmi málo respondentov očakáva plný súlad,” konštatuje Singapore Exchange (SGX) vo štvrtok s odvolaním sa na výsledky prieskumu. Analytici banky Goldman Sachs vravia, že aj keď OPEC zníži produkciu, “cena pôjde len mierne nahor vzhľadom na očakávanú reakciu v podobe dodávok na vyššie ceny ropy a novej výroby”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.