Bratislava 19. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Hasan Jamali)
 
Svetové ceny ropy rastú. Svedčia o tom výsledky aukcií. Dnešné informácie ukazujú, že cena februárových futures severomorskej zmesi značky Brent sa zvýšila o 0,34 % na 56,45 dolára za barel. Cena februárových futures ropy značky WTI sa zvýšila o 0,15 % na 46,67 dolára za barel

Ilustračné foto

Podľa výsledkov utorka zlacnela ropa značky Brent takmer o 6 % a WTI o 6,5 %, dosiahla minima od jesene roku 2017. Došlo k tomu na pozadí znepokojenia investorov ohľadom rizika nadbytočnej ponuky suroviny na svetovom trhu vo svetle zvyšovania ťažby a zásob. Obchodníci sa obávajú, že úsilie OPEC + pre zníženie ťažby nedokážu v konečnom dôsledku nivelovať rast výroby a zásob ropy v USA.
Nehľadiac na pokusy o obnovenie zostávajú ceny ropy pod tlakom aj v stredu na pozadí týždenných údajov Amerického inštitútu ropy (API), ktoré znovu ukázali rast zásob suroviny v USA. Podľa údajov tejto organizácie počas týždňa do 14. decembra sa zvýšili komerčné zásoby ropy v USA o 3,5 milióna barelov po znížení o 10,18 milióna barelov v predchádzajúcom týždni.
Teraz čaká trh na oficiálne údaje o zásobách od Ministerstva energetiky USA, ktoré budú zverejnené najneskôr v stredu. Analytici predpovedajú zníženie zásob o 2,44 milióna barelov po ich zníženie o 1,2 milióna barelov o týždeň skôr.
 
Príspevok Ceny ropy rastú zobrazený najskôr Hlavné správy.