Bratislava 16. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs Inc)

Po útoku dronov na centrum saudskoarabského ropného priemyslu, čo znížilo ťažbu ropy v krajine na polovicu, by ceny ropy podľa analytikov mohli stúpnuť až o 10 USD za barel

Na satelitnej snímke stúpa čierny dym po útoku dronov na zariadenie na spracovanie ropy v Saudskej Arábii

Desať dronov v sobotu zasiahlo ropné zariadenie Abkajk a ropné pole Churajs, pričom k útoku sa prihlásili jemenskí rebeli húsíovia. Hoci je príliš skoro povedať, aký je rozsah škody a ako dlho budú ropné zariadenia zatvorené, ropní analytici a obchodníci pre americkú televíziu CNBC uviedli, že ceny ropy by pod vplyvom tejto udalosti mohli stúpnuť dvojciferným tempom.

“Očakávam, že trh sa otvorí s cenou ropy o 5 až 10 USD za barel vyššie. To znamená 12 až 25 centov za galón benzínu,” povedal Andrew Lipow, šéf poradenskej spoločnosti Lipow Oil Associates. “Ďalšou veľkou otázkou je, odkiaľ drony pochádzali,” povedal Bob McNally, šéf poradenskej firmy Rapidan Energy Group. “Ak z Iránu, potom ropa zdražie o viac ako o niekoľko dolárov … Myslím si, že ropa sa ľahko môže obchodovať za cenu vyššiu o 10 USD alebo viac,” dodal.

V piatok cena ľahkej americkej ropy uzavrela nižšie o 0,4 percenta na úrovni 54,85 USD za barel a severomorská ropa Brent v závere týždňa oslabila o 0,2 percenta na 60,25 USD za barel.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj