Bratislava 20. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Na slovenských čerpacích staniciach by sme pri cenách benzínov a nafty nemali spozorovať veľké zmeny. „Na základe vývoja cien ropy predpokladáme, že ceny na našich pumpách budú stagnovať,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Mali by tak podľa nej kopírovať ceny na ropnom trhu, ktoré viac menej práve počas tohto končiaceho týždňa stagnovali

Ilustračné foto

Priemerné ceny benzínu sa v minulom týždni (41. týždeň), v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom, znížili. Cena 95 oktánového benzínu sa počas minulého týždňa znížila o 0,5 % na 1,321 eur za liter a 98-oktánového o 0,9 % na 1,503 eur za liter. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, cena nafty išla mierne nahor, a to o 0,7 %. Slovenskí motoristi tak mohli v sledovanom období natankovať naftu za priemernú cenu 1,242 eur za liter. LPG stál na slovenských čerpačkách 0,577 eur za liter a CNG 1,198 eur za kilogram.

„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška tankujeme pohonné látky o zhruba 7 % lacnejšie. 95-oktánový benzín tankujeme lacnejšie o 7,2 %, 98 oktánový o 7,6 % a za naftu platíme o 6,5 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, kedy boli ceny najnižšie, nás ale 95-oktánový benzín vychádza o 7 % drahšie, nafta o 5,6 %,“ doplnila Dovalová.

Aktuálne sa cena ropy Brent pohybuje tesne pod hranicou 60 amerických dolárov za barel. Pozitívne na cenu čierneho zlata vplývali podľa analytičky slová amerického ministra financií Stevena Mnuchina v súvislosti s obchodnou vojnou. „Vyjadril sa, že americkí a čínski vyjednávači už formulujú čiastočnú obchodnú dohodu, aby ju mohli prezidenti podpísať v novembri,“ konštatovala Dovalová s tým, že väčším ziskom bránil výrazný nárast ropných rezerv v USA.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj