Cenu európskeho občana za rok 2017 získal Ján Benčík. Nominoval ho europoslanec Ivan Štefanec z KDH

Bratislav 13. jún 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavol Zachar)

Ján Benčík, občiansky aktivista, bloger, nositeľ ocenenia Biela vrana a “lovec neonacistov” sa stal Európskym občanom roka 2017. Rozhodol o tom Európsky parlament na podnet europoslanca Ivana Štefanca (KDH a EĽS), ktorý ho aj nominoval.
Na snímke bloger Ján Benčík.

Ako europoslanec uviedol, Ján Benčík vo svojich blogoch rieši svet slovenských extrémistov a upozorňuje na ich vyjadrenia a činy, ktoré sú v rozpore s tým, aký obraz sa o sebe snažia vo verejnosti navodiť. Za svoje texty čelil niekoľkokrát vyhrážkam smrťou, no napriek tomu podľa neho neprestávaodhaľovať skutočnú tvár slovenských extrémistov. “Tých extrémistov, ktorí sa snažia zničiť mierovú Európu a vrátiť nás o desiatky rokov späť.” uviedol Štefanec. “Robí skvelú prácu európskeho významu. Dnes, keď je extrémizmus v Európe na vzostupe, je mimoriadne dôležité poukazovať na príklady ľudí, ktorí sa mu neboja postaviť,” uviedol Štefanec.

V roku 2014 získala Cenu európskeho občana Eva Siracká z Ligy boja proti rakovine, ktorú taktiež nominoval europoslanec Ivan Štefanec. Cenu európskeho občana udeľuje Europarlament od roku 2008 jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sa mimoriadne zaslúžili o obranu európskych hodnôt, medzinárodnú spoluprácu, či svojou činnosťou pomáhajú svojmu okoliu.
Slávnostné odovzdávanie ocenenia prebehne na jeseň v Európskom parlamente v Bruseli.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)