Rím 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Fanuel Morelli)

Európska únia musí dať najavo, že sa sústredí na veľké veci, nie na maličkosti. Prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker to povedal dnes pred začiatkom rímskeho summitu šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie v talianskej metropole. Britská premiérka Theresa Mayová na summite chýba

Ilustračné foto

“Ľudia to nemajú radi,” povedal Juncker v čase, keď sa vedenie únie usiluje znova oživiť jednotu bloku, definovať budúcnosť EÚ a bojovať s vnútornými i vonkajšími problémami.

Obyvatelia hlavného talianskeho mesta a turisti sa dnes vyhýbajú centru mesta a okoliu Kapitolského námestia, kde zasadajú lídri európskej dvadsaťsedmičky.  Polícia centrum hermeticky uzavrela, aby sa vyhla možným protestom. Do miesta summitu sa dostali iba národné delegácie.

Úrady už niekoľko hodín pred začiatkom summitu, na ktorý sa akreditovalo 800 zahraničných novinárov, zastavili aj premávku na niektorých staniciach metra.

Polícia a úrady sa obávajú, že medzi účastníkov plánovaných protieurópskych protestov, naplánovaných na dnešné popoludnie, sa môžu infiltrovať anarchisti.

Avizovaný je protest odporcov Európskej únie, ohlásený je aj pochod prívržencov krajnej ľavice.

Na dnešné popoludnie sa tiež v Ríme plánuje pochod priaznivcov Európskej únie, do ktorého by sa mohli zapojiť stovky Britov žijúcich v iných krajinách EÚ, obávajúcich sa komplikácií po vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.