Bratislava 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Na Slovensku sú podľa Okruhlicu tisíce patologických hráčov
Kontakt na Linku pomoci pre problémy s hraním nie je na hracích automatoch vždy umiestnený tak, ako by mal. Mnohé herne ho propagujú nedostatočne, veľakrát nie sú v zornom poli hráča, ako by tomu malo byť. Upozorňuje na to šéf bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) Ľubomír Okruhlica, ide o najväčšie takéto centrum na Slovensku.
Na snímke riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica

Okruhlica je z toho znepokojený. Štítok s týmto kontaktom má byť podľa zákona umiestnený na každom hracom automate. Nepáči sa mu, že hráči si ho pre neefektívne umiestnenie nie vždy všimnú. Tieto tvrdenia sa týkajú Bratislavského a Žilinského kraja, kde pracovníci CPLDZ vykonali prieskum. “Ale toto je už na kontrole kompetentných orgánov,” povedal dnes Okruhlica na tlačovej konferencii. Niekedy sa informácia o telefónnom čísle, na ktorom hráčovi možno pomôcť, nachádza na boku automatu, na jeho vrchnej časti či tesne nad zemou.
Na Slovensku sú podľa Okruhlicu tisíce patologických hráčov, väčšina z nich sa lieči skôr ambulantne (približne 4000) ako na lôžku (300). Po vzniku bezplatnej Linky pomoci pre problémy s hraním (rok 2013) záujem o liečbu stúpol, a to o dvojnásobok. V bratislavskom CPLDZ požiadalo vlani o liečbu približne sto ľudí.
Zväčša o liečbu žiadajú muži, v priemere viac ako 30-roční. Približne štvrtina z nich sú už aj diagnostikovanými alkoholikmi. “S gamblingom je častá aj závislosť od pervitínu,” poznamenal Okruhlica. Niektorým trvá odhodlanie liečiť sa aj tridsať rokov. A ako to, že si problém s hraním okolie dlhší čas nevšimne? “Sú to výborní herci, mnohí aj dobre argumentačne vybavení,” povedal Okruhlica.
Na linke zaznamenajú ročne v priemere 1000 telefonátov, viac 360 bolo oprávnených. Veľká časť volajúcich má problém so závislosťou od hracích automatov, objavuje sa i závislosť od stávkovania, pre niektorých sú problémové i rulety či poker a online hry.
Bezplatná Linka pomoci pre problémy s hraním 0800 800 900 je prevádzke od pondelka do piatka od 9.00 do 17.00 h, mimo prevádzkových hodín je k dispozícii záznamník. Na infolinku volajú najmä samotní hráči, potom príbuzní či známi a kamaráti. Priemerný vek volajúcich je 30 rokov.