Bratislava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Centrum právnej pomoci (CPP) rozširuje svoje kapacity. Dôvodom sú úlohy, ktoré získalo v súvislosti s novoprijatými zmenami v osobnom bankrote. Tie začnú platiť od 1. marca 2017.

Na snímke vedúci kancelárie Centra právnej pomoci v Banskej Bystrici Martin Ivanič Na snímke vedúci kancelárie Centra právnej pomoci v Banskej Bystrici Martin Ivanič

Ministerstvo spravodlivosti informovalo o tom, že jeho rezortná organizácia vypísala výberové konanie na celkom 35 pozícií právnikov, asistentov a pracovníkov prvého kontaktu. Pribudnú v desiatich kanceláriách v Bratislave, Nitre, Žiline, Liptovskom Mikuláši, Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, vo Svidníku a v Humennom.

CPP bude po novom poskytovať služby všetkým, ktorí sa rozhodnú využiť inštitút osobného bankrotu. Dlžníkov bude sprevádzať celým procesom oddlženia. Úlohou jeho pracovníkov bude napomáhať ľuďom aj priamo v teréne a poskytovať konzultácie v konzultačných pracoviskách.

Ministerstvo vysvetlilo, že nové miesta vznikajú najmä tam, kde sa očakáva najvyšší záujem o využitie osobného bankrotu. Výberové konania sa uskutočnia v januári v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici.

Zmeny v zákone o konkurze a reštrukturalizácii schválili poslanci NR SR na poslednej tohtoročnej schôdzi. Zámerom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) je zvýšiť dostupnosť oddlženia pre tých, ktorí sa z vlastnej viny alebo iných dôvodov ocitli v dlhovej pasci a nevedia sa z nej dostať.

Dlhov sa bude môcť po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Ministerstvo chce podstatne znížiť náklady spojené so začatím konania o oddlžení. Nemajetným dlžníkom by mal s nimi pomôcť štát. Novela prináša i ochranu dlžníkov pred úplnou stratou bývania.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.