Bratislava 9. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Zlato sa vrátilo k hornej hranici 30-dolárového pásma, v ktorom sa obchoduje posledné tri mesiace. Dôvodom sú obnovené obavy z toho, či sa v dohľadnej dobe podarí dosiahnuť dohodu medzi USA a Čínou. Na základe týchto, ale i ďalších dôvodov, možno predpokladať, že zlato bude v budúcom roku rásť. V aktuálnej analýze to tvrdí Oleh Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

Ilustračné foto

Zlato sa v uplynulých dňoch pokúšalo prelomiť 30-dolárové pásmo vytvorené v nedávnych mesiacoch. Ovplyvnili ho vyjadrenia z Pekingu a Washingtonu o vyhliadkach obchodnej dohody medzi dvoma veľmocami. Takým bol napríklad nedávny komentár Donalda Trumpa, ktorý poprel urgentnosť dosiahnutia dohody. Čínski predstavitelia sa zas ostro vyjadrili k nedávnemu hlasovaniu Senátu amerického Kongresu k ľudským právam v Hongkongu a v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Finančné trhy na to reagovali poklesom akcií, výnosov dlhopisov a rastom ceny zlata. Jeho cena by podľa Saxo Bank nemala poklesnúť pod hranicu 1 380 dolárov za uncu.

Podporným nástrojom by mohli byť aj ďalšie znižovanie sadzieb Fedu, ktoré sa očakáva v najbližších 12-tich mesiacoch. Nižšie sadzby by mali oslabiť americký dolár, čo prospieva zlatu. Zaujímavý je aj vzťah čínskeho jüanu a zlata, všíma si ďalej Saxo Bank. Kurz čínskej meny je totiž v súčasnosti premennou závislou na vyhliadkach obchodnej politiky a zlato je stávka voči jeho poklesu.

Výhľad Saxo Bank na cenu zlata v budúcom roku je pozitívny, pričom vychádza z nasledovných faktorov:

Fed stratil kontrolu a bude znižovať sadzby rýchlejšie a viac ako sa dnes očakáva.

Americký dolár sa nesie na poslednom záchveve svojej sily.

Naťahujúca sa obchodná vojna medzi USA a Čínou zvyšuje inflačné tlaky.

Dopyt centrálnych bánk zostáva silný z viacerých dôvodov, napríklad pre snahu odpútať sa od dolára ako rezervnej meny.

EFT fondy investujúce do zlata poskytujú jeho cene robustnú podporu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj