Washington 16. marca 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali, file)

 

Cena ropy sa po prvom stretnutí Saudov s americkým prezidentom Trumpom výrazne zvýšila. Avšak zásoby zostali vysoké

Ilustračné foto

Americký prezident Donald Trump sa v utorok v Bielom dome stretol s predstaviteľmi Saudskej Arábie v zastúpení korunného princa Mohammeda bin Salmana. Ich jednanie sa malo niesť v duchu ekonomických vzťahov a geopolitiky.

Išlo o prvé stretnutie so Saudskou Arábiou. Islamistická teokracia sa snaží zmierniť závislosť ekonomiky od ropy.

Podľa informácií bola na stretnutí diskutovaná spoločná vojna Saudov a Američanov v Sýrii a Jemene. Trump chce pokračovať v bojoch v Jemene, avšak v Sýrii by rád dosiahol dohodu s Rusmi.

Po stretnutí cena ropy opäť vzrástla na 51 dolárov za barel. V novembri dohodnuté priškrtenie produkcie ropného kartelu OPEC v posledných mesiacoch výrazne pomohla stabilizovať ceny ropy. Avšak skutočnosti globálny previs ponuky nezmizol.

Ceny ropy sa v utorok dostali pod tlak. Ceny ropy Brent klesli o 1,2 percenta za barel (159 litrov) na 50,71 dolárov, cena americkej ropy WTI klesla o 1,5 percenta na 47,67 dolárov, píše agentúra Reuters.

Pred týmto znížením cien prišla zlá správa od ropného kartelu OPEC. Podľa organizácie zásoby ropy vzrástli, a to napriek dohodnutej hornej hranici producentov z novembra. Zásoby sa v januári v priemyselne vyspelých krajinách pohybovali okolo 278 miliónov barelov nad päťročným priemerom, ako OPEC oznámil v utorok. To znamená, že globálny previs ponuky pretrváva. Obmedzenie produkcie ale nepochybne podporuje cenu ropy, ako bolo povedané v mesačnej správe. Členské štáty ropného kartelu sa v novembri dohodli na prvom obmedzení produkcie za osem rokov. Krajiny potom vo veľkej miere dodržiavali svoje záväzky. Dokonca aj Rusko a desať ďalších produkujúcich krajín, ktoré nie sú členmi OPEC, sa podieľali na znížení.

Je pozoruhodné, že Saudská Arábia zvýšila svoju produkciu ropy aj napriek opačnej dohode OPECu. Vo februári kráľovstvo rozšírilo produkciu v priemere o 263 300 barelov za deň. V dôsledku toho rýchlosť produkcie kartelu opäť vzrástla nad hodnotu 10 miliónov barelov denne. Okrem globálneho nadbytku je problémom predovšetkým návrat amerických producentov ropy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.