Kým Európa si na príchod Nového roka ešte niekoľko hodín počká, letopočet 2017 vďaka časovému náskoku už majú na svojich kalendároch obyvatelia Východnej časti Ázie a Austrália s Novým Zélandom. Svetové metropoly v reakcii na nedávny teroristický útok na berlínsky vianočný trh sprísnili pred silvestrovskými novoročnými oslavami bezpečnostné opatrenia.

Nový Zéland sa lúčil so starým rokom obrím ohňostrojom v najväčšom meste Aucklande už o 12:00 SEČ. Ohňostroj bol odpálený z najvyššej budovy na južnej pologuli – televíznej a vyhliadkovej veže Sky Tower. Podľa denníka NZ Herald k tomu pyrotechnici spotrebovali cez pol tony výbušnín.

Ohňostroj v Aucklande. Celosvetové oslavy nového roka

V centre Sydney o dve hodiny neskôr pyrotechnickú show sledovalo viac ako milión ľudí. Organizátori sľubovali, že vypália cez 100.000 ohňostrojov. Malý ohňostroj Sydney ponúklo už v 21:00 miestneho času (11:00 SEČ). Určený bol predovšetkým deťom, aby nemuseli bdieť až do polnoci. Pyrotechnici zložili poklonu niekoľkým tento rok zosnulým umelcom vrátane Davida Bowieho či Princea. Na počesť amerického speváka za zvukov piesne Purple Rain explodovali na nebi fialové delobuchy.

Celosvetové oslavy nového roka

V okolí ikonickej budovy sydneyskej opery panovali prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia tak reagovala na nedávnu správu o zmarení bombových útokov, ktoré skupina inšpirovaná organizáciou Islamský štát (IS) plánovala na rušných miestach Melbourne, ale aj na nedávny útok kamiónom na vianočné trhy v Berlíne.

Rok 2017 dnes o 16:00 SEČ privítali tiež v Tokiu. Ohňostroju, ktorý v centre japonskej metropoly sledovali tisíce ľudí, predchádzal obrad v známej miestnej svätyni Meidži, pri ktorom sa kňazi modlili za šťastný rok 2017. V Tokiu trvajú oslavy nového roku sedem dní. Začali už 29. decembra a skončia 4. januára. Tradíciou je aj rozoznievanie zvonov po celej krajine, čo má zabezpečiť, že nový rok bude úspešný.

V 17:00 SEČ oslávili príchod roku 2017 takisto Hongkong, Manila a Singapur.

Ohňostroj v Singapure

V Číne sa oficiálne novoročné oslavy nekonali. Podľa čínskeho kalendára nový rok začína až 28. januára: rok v znamení opice vystrieda rok v znamení kohúta.

Európa začne písať rok 2017 až za niekoľko hodín. Polícia po celom kontinente posilnila hliadky, aby zabránila prípadným atentátom. Týka sa to aj Prahy, kde sú v uliciach stovky policajtov vrátane pyrotechnikov so psami.

Najdlhšie si na 1. január počkajú Bakerov ostrov a Howlandov ostrov. V tejto dvojici neobývaných tichomorských atolov pod správou USA nastane silvestrovská polnoc až v nedeľu o 13:00 SEČ. Polnočné oslavy po celej planéte tak vďaka časovým posunom potrvajú dlhšie ako 24 hodín.