Thajsko 17. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)
 
Klasická súťaž krásy Miss Universe, ktorá sa konala včera večer v Thajsku, má nový rozmer. Ročník 2018 bude prelomový v tom, že po prvýkrát sa o titul bude uchádzať ako favoritka – Španielka Ángela Ponceová, ktorá sa narodila pred 27 rokmi ako muž. Na súťaži však nebude súťažiť ako jediná transgenderová osoba, pretože jednou z jej konkurentiek je aj 25-ročná Mongolka Belguun Bacuch, ktorá tiež nebola ženou od narodenia

Na snímke Angela Ponceová

Ángela Ponceová je známa svojím bojom za práva sexuálnych menšín. Je horúcou favoritkou a zaujala už na predbežnej promenáde v plavkách a vyslúžila si veľký potlesk. V španielskej súťaži sa stala miss v júni tohto roku, ako prvá transgenderová osoba. Sama situáciu po súťaži v Tarragone hodnotila takto: „Som veľmi pyšná, že moja krajina píše históriu. Chcem na Miss Universe priviesť odkaz pre všetkých, aby boli tolerantní a mali radi sami seba aj ostatných.“
Tiež uviedla, že nie je len ďalšou miss, ktorá chce svetový mier, ale chce hlavne ukázať svetu, že je dôležitá tolerancia, rešpekt a láska.
Ponce(ová) sa narodil v roku 1991 ako Ángel Mario Ponce a v šestnástich rokoch začal s hormonálnou terapiou a ako 24-ročný podstúpil vaginoplatiku. V tom istom roku sa stal Miss Cádiz 2015.
 

 
Rodina ho celý život vnímala ako dievča a podporovali ho. Ich cieľom bolo, aby “bola šťastná a mohla sa slobodne vyjadriť”.
Pre účasť transgenderových osôb bolo potrebné zmeniť aj pravidlá súťaže Miss Universe, k čomu výrazne prispel aj spor modelky Jenny Talackovej. Tá sa narodila kanadskej matke a českému otcovi ako syn a preto bola v roku 2012 na súťaži Miss Universe diskvalifikovaná zo súťaže Miss Universe Canada.
Prostredníctvom právnikov a petícií dosiahla, že vtedajší vlastník súťaže krásy, v súčasnosti americký prezident Donald Trump jej účasť v národnom kole súťaže nakoniec povolil. Talacková v nej však nezvíťazila a preto ani nepokračovala na svetovej súťaži.
EVAR
 
Príspevok Celosvetová súťaž krásy Miss Universe prvýkrát za účasti transgenderov zobrazený najskôr Hlavné správy.