Janov/Praha 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)
 
České médiá po páde diaľničného mosta v talianskom meste Janov informovali o tom, že pri páde sa nachádzal aj český občan. Akoby zázrakom prežil, a o včerajšku hovorí ako o druhom dátume narodenia.

Pohľad na zrútený diaľničný most Morando v Janove 15. augusta 2018

“Zrazu predo mnou zmizla cesta. A nebolo nič, len pád. Myslel som, že zomriem. Som strašne šťastný, že som to prežil,” opísal do telefónu zrútenie mosta v talianskom Janove 46-ročný český vodič Martin, ktorý vtedy po moste prechádzal v kamióne, informuje portál iDnes.cz.
“Videli sme v správach, že sa zrútil most v Taliansku, a zrazu na GPS sme videli, že naše jediné auto pri Janove sa nepohybuje. Vodičovi sme sa nemohli dovolať, ” povedal médiám konateľ pražskej dopravnej firmy Sped-it Václav Zázvůrek.
Podľa vodiča bola pred tunelom menšia nehoda, ktorá spomalila premávku. “A potom si len pamätá, ako sa to zrútilo a pád dole. Nič viac si už nepamätá,” dodal Zázvůrek pre Novinky.cz.
“Určite ho zachránil bezpečnostný pás. Možno tiež to, že je to nové auto, nová generácia Mercedesu. A mal aj šťastie, že sa mu asi odpojil náves,” vysvetlil tiež Zázvůrek.
Server Lidovky.cz priniesol rozhovor s Hanou Klímovou, prezidentkou tamojšej českej krajanskej asociácie, ktorá je v kontakte s českým vodičom.
Uviedla, že prvý kontakt, ktorý prebehol, bol cez konzulát v Janove. “Všetci intenzívne pracujú na tom, aby sa tu cítil čo najlepšie po dobu, čo tu bude musieť zostať. Konzul vodiča tiež navštívil osobne. Musím teda povedať, že prežil zázrakom. Hovoril, že je to pre neho druhý dátum narodenia. Letieť s kamiónom 45 metrov dole a mať len zlomené rebrá a nos, to bol zázrak. A on to tak sám vníma.”
“Je vidieť, že je šťastný, že prežil, a je komunikatívny, my ho teraz ako asociácia budeme navštevovať, počuť v zahraničí češtinu je pre neho dôležité. Sme s ním v kontakte, budeme ho navštevovať a prípadne zabezpečovať jeho ďalšie potreby. Nechali sme mu aj telefón, aby mohol kontaktovať svojich známych. Je už na chirurgii, nie je na jednotke intenzívnej starostlivosti. A musím povedať, že to, ako je nemocnica obkľúčená novinári, nie je nič príjemné,” dodala Klímová.
 
Príspevok Čech prežil nešťastie v Janove: 14. august 2018 je pre neho druhý dátum narodenia. Konateľ firmy prezradil, čo vodiča kamióna asi zachránilo zobrazený najskôr Hlavné správy.