Moskva/Groznyj 16. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Musa Sadulayev)
 
Istý čečenský mladík hodil po ruskom chlapcovi prázdnu plechovku od nápoja a vyslovil pritom pokrik “Ahmad-Sila”. Zabudol však pritom, že doma v Čečensku platia veľmi prísne staré pravidlá, za čo dostal riadnu príučku a musel sa ospravedlniť u čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova

Na snímke čečenský líder Ramzan Kadyrov

Ako píše Občanský Týdeník, Ahmad Kadyrov bol čečenským prezidentom a hrdinom a Ramzan Kadyrov je jeho syn a nasledovník vo vodcovskej pozícii v Čečensku. Ich mená sú pre každého kaukazského, a teda aj čečenského, obyvateľa doslova “posvätné”.
V krajine pôsobí Klub “Ahmad”, v ktorom mladí ľudia sú v Čečensku vzorom cti. Ich slávnostný pokrik je práve “Ahmad-Sila”, ktorý neuvážene vykríkol aj mladík pravdepodobne v moskovskom metre. Video sa dostalo aj k prezidentovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorého veľmi rozčúlilo počínanie mladého Čečenca a tvrdými slovami si ho zavolal k sebe do Grozného na koberec.
“Je ťažké ma rozčúliť a priviesť k zúrivosti, ale dnes moje rozčúlenie nepozná medze,” napísal Kadyrov na sociálnej sieti. “Predovšetkým sa chcem menom celého čečenského ľudu osobne ospravedlniť mladíkovi, ktorého česť bola dotknutá (ruský chlapec, do ktorého mladý čečenec hodil plechovku). Hlboko ľutujem to, čo sa stalo a uisťujem vás, že to bude veľmi tvrdo a príslušne posúdené. Uisťujem vás, že on nepersonifikuje čečenský ľud. Nemá vieru, česť, svedomie ani ľudskú dôstojnosť. Ak ho poznáte, oznámte prosím jeho údaje.”
Kadyrov vyzval aj samotného previnilca, ktorý hodil plechovku, aby sa okamžite vrátil do Čečenska, spôsobom, kedy mladíkovi, ale určite i jeho celej rodine stuhla krv v žilách: “Teraz sa obraciam na toho, kto svojím hanebným správaním vrhol tieň na celý náš ľud! Navrhujem ti, aby si sa ihneď, okamžite, ozval a prvým letom, nech už si kdekoľvek, sa vrátil do Grozného a s príbuznými (rodinou) prišiel ku mne. Inak budeš nájdený za niekoľko málo hodín! Tvoje konanie nemá žiadnu súvislosť s Klubom ‘Ahmad’, s tisíckami mladých ľudí, ktorí svojím príkladným správaním v spoločnosti, vynikajúcim štúdiom či úspechmi v športe získali morálne právo hovoriť ‘Ahmad (je) sila’.”
A hrdo ďalej vyhlasuje: “Stovky tisíc čečenských mladíkov a dievčat sa učia, žijú, pracujú vo všetkých regiónoch Ruska a zahraničia. A my s hrdosťou hovoríme, že sú to dôstojní synovia a dcéry nášho ľudu! A takí hulváti ako ty nemajú morálne právo vravieť si, že sú Čečenci. Ale my vychováme aj teba! O tom som presvedčený!”
Po týchto slovách čečenského vodcu nikoho neprekvapilo, že sa mladík dostavil pred Kadyrova. Skôr ako sa s mladíkom mohol porozprávať Kadyrov, porozprával sa s nim už predtým niekto z rodiny, kto mu veľmi dôrazne dohovoril, zrejme otec alebo iný mužský príbuzný, čo ukazuje video, v ktorom mladík s ľahko namodralým okom a opuchnutou tvárou sa pokorne ospravedlňoval za svoje hanebné a nedôstojné konanie. Nasledujúce ráno už v oranžovej veste upratoval chodník.
 

 
Ramzan Kadyrov je známy svojimi “vychovávateľskými” praktikami. Napríklad na mušku si vzal aj dvoch čečenských futbalistov, ktorí mimo krajiny v Rusku sa dosť agresívne a neprípustne vyslovovali. Správanie nedôstojné Čečenska a Čečencov bude tvrdo trestať.
 
Príspevok Čečenský mladík hodil v metre plechovku od nápoja do ruského mladíka. To však rozčúlilo priamo Kadyrova: Navrhujem ti, aby si sa ihneď, okamžite, ozval a prvým letom, nech už si kdekoľvek, sa vrátil do Grozného a s príbuznými (rodinou) prišiel ku mne zobrazený najskôr Hlavné správy.