Aleppo 14. Januára 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Hlava delegácie sýrskej opozície Mustafa al-Šejch tvrdí, že v operácii na oslobodenie Aleppa údajne pôsobili “čečenské jednotky”. Nepredstavil pritom žiadne dôkazy pre podloženie tejto informácie, tu už opakovane dementoval čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Na snímke čečenský regionálny líder Ramzan Kadyrov Na snímke čečenský regionálny líder Ramzan Kadyrov

“Čečenskej jednotky sa zúčastnili operácie v Sýrii, v operácii Aleppo. Rusko ale nie je okupant,”povedal al-Šejch na tlačovej konferencii v MIA Rossia Segodnia v piatok. Na spresňujúcu otázku o tom, odkiaľ má informácie o prítomnosti “čečenských jednotiek” v Sýrii, odpovedal: “Videl som v Aleppe čečenských vojakov, čísla ale nemám.” Pritom dodal, že tieto jednotky “pomáhali miestnym obyvateľom – ochraňovali ich pred kriminálnymi činmi.”

Už v decembri roku 2016 Kadyrov odmietal informácie novín Izvestija o odoslaní čečenského Specnazu do Sýrie. Povedal pritom, že ak v Čečensku dislokovaíá vojaci dostanú rozkaz vykonávať službu pri ochrane leteckej základne Hmeimim v Sýrii, ktorú využíva ruskej letectvo, “tak sa im dostane toho najšťastnejšieho žrebu”.

Al-Šejch, ktorý až do prebehnutia na stranu opozície bol generálom sýrskej armády, stojí na čele sýrskej opozičnej delegácie v Moskve, kde sa v utorok stretol s námestníkom ministra zahraničných vecí Ruska Michailom Bogdanova. Ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí Ruska, strany rokovali o vojensko-politickej situácii v Sýrii s akcentom na úlohu zastaviť čo najrýchlejšie krviprelievanie a aktivizovať úsilie na politické riešenie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.