Berlín 29. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/DPA-Kay Nietfeld)
 
V nemeckej Kresťanskodemokratickej únii (CDU) sa objavujú prvé hlasy, ktoré v súvislosti s avizovaným odchodom Angely Merkelovej z jej čela volajú aj po zmene na poste spolkovej kancelárky

Na snímke Angela Merkelová

Samotná kancelárka, ktorá v minulosti vždy bola stúpenkyňou spojenia týchto dvoch funkcií, v pondelok avizovala, že na poste šéfky spolkovej vlády by chcela zostať do konca volebného obdobia.
Expert CDU pre ekonomiku Joachim Pfeiffer sa pre tlačovú agentúru DPA vyjadril, že by naďalej považoval za správnu zmenu na čele vlády ešte v tomto volebnom období, aj keď je to ťažké, a očakával by potom od jej nového vedenia nový program pred ďalšími parlamentnými voľbami.
Podľa jeho názoru by sa CSU po nedeľňajšom volebnom debakli v Hesensku mala orientovať po novom a číre “takto ďalej” už nemôže a nesmie stačiť. Aj preto Pfeiffer konštatoval, že Merkelová si zaslúži rešpekt za svoj aktívny prístup k riešeniu tejto témy.
CDU má širokú, pestrofarebnú a dobrú základňu s množstvom vhodných osobností, konštatoval Pfeiffer, pričom menoval napríklad Annegret Krampovú-Karrenbauerová, Jensa Spahna, ale aj Friedricha Merza.
Krajinská organizácia Mladej únie, mládežníckej organizácie strán únie CDU/CSU, z Bádenska-Württemberska vyzvala v pondelok predsedníčku CDU Angelu Merkelovú, aby odstúpila aj z funkcie spolkovej kancelárky. Jej predseda Philipp Bürkle pritom pripomenul slová samotnej Merkelovej z minulosti, podľa ktorých by predseda CDU mal byť aj spolkovým kancelárom.
Podľa jeho názoru sa na decembrovom zjazde CDU v Hamburgu bude rozhodovať o ďalšom smerovaní strany a úlohou musí byť prekonať rozkol, ktorý v strane i v spoločnosti spôsobuje problematika utečencov.
 
Príspevok CDU Merkelovej: Odíďte, aj keď je to ťažké! zobrazený najskôr Hlavné správy.