CBR: Pozor, navrhované zákony blokujú malé, rodinné farmy, pôdu si rozdelili veľké agrofirmy!

Bratislava 15. júna 2017 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Zastavme deštrukciu slovenskej ekonomiky a poľnohospodárstva a ďalší útok na základné ľudské práva – právo na súkromný majetok, vyzýva Centrum pre bioetickú reformu 
Ilustračné foto

Vláda predkladá dva návrhy zákonov, ktorými sa podľa organizácie zabetónuje pozícia agrobarónov a zablokuje rozvoj malých a rodinných fariem. “Občan bude môcť vlastniť maximálne 3ha pôdy, kým s.r.o. hoci i vlastnená cudzincami môže mať až 700ha. Kým Slovenský pozemkový fond /SPF/ má mať absolútne predkupné právo na predávanú pôdu, aby mohol pôdu prenajímať, občania nemôžu investovať do pôdy, aby mohli mať príjmy z prenájmu. Sú prehlásení za špekulantov!”, uvádza sa v stanovisku CBR, ktoré pripravilo hromadné pripomienky k obom zákonom.

Nájom pôdy
Táto hromadná pripomienka namieta: 1. obmedzovanie zmluvnej voľnosti, keď nanucuje prednostné právo na predĺženie nájmu doterajšiemu nájomcovi, 2. zásah do vlastníckych práv užívaním pôdy bez vyslovného súhlasu a 3. povinnú registráciu nájomných zmlúv v katastri. Zároveň vysvetľuje prepad v poľnohospodárstve a deformácie spôsobené SPF. Prečítajte si naše zdôvodnenia a podporte ju do 20.6.

Nadobúdanie vlastníctva pôdy
Táto hromadná pripomienka odmieta protiústavné zásahy do vlastníckych práv: 1. uprednostňovaním SPF a podnikateľov v poľnohospodárstve pri nadobúdaní pôdy, 2. obmedzením výmery vlastnenej pôdy pre občanov, no nie pre štátne organizácie 3. nemôžnosťou predať a darovať pôdu cirkvám či občianskym združeniam atď. Podporiť ju v petícii môžete do 23.6.

Pôdu v SR ovládajú veľké agrofirmy. Malé farmy na chvoste EÚ
EUROSTAT /viď graf vyššie/ uvádza prehľad užívania pôdy podľa veľkosti fariem: zelená – malé farmy do 20ha, oranžová – stredné farmy od 20ha do 100ha, modrá – veľké farmy nad 100ha. Slovensko je na chvoste v EÚ v zastúpení malých a stredných fariem. 90% celkovej poľnohospodárskej plochy obhospodarujú veľké agrofirmy. Túto realitu odrážajú aj oba návrhy zákonov v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V sprievodnom dokumente k návrhu zákona Analýza vplyvov na podnikateľské prostredie je to otvorene priznané, že tieto návrhy sú pripravené na objednávku veľkých agrofiriem.
Redakciu informovalo Centrum pre bioetickú reformu

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)