Svet 11. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Mario Vedder)

Časté pracovné služobné cesty prinášajú u človeka vyššiu pravdepodobnosť, že bude trpieť úzkosťou a depresiou, mať problémy so spánkom a že bude závislý na alkohole či nikotíne, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Journal of Occupational and Environmental Medicine
Ilustračné foto

Vedci z Columbia University a zo City University of New York preskúmali v roku 2015 zdravotné záznamy viac 18 000 tých, ktorí sú od domova vzdialení viac ako dva týždne. Ide o 12 % z tých, ktorí cestujú za prácou.
“Rozsiahle pracovné cesty, ktoré trvajú 14 alebo viac nocí mesačne mimo domova, sú spojené s duševnými chorobami vrátane zlého spánku, symptómov úzkosti a depresie a vyššej pravdepodobnosti závislosti od alkoholu,” konštatuje jeden z autorov štúdie, Andrew Rundle. “Cestovanie  je tiež spojené s fajčením a sedavým životným štýlom.”
Štúdia navyše ponúka množstvo rád, ako je možné v takomto prípade zlepšiť zdravie zamestnancov, napríklad školenia zamestnancov v oblasti zvládania stresu a poskytnutie spôsobov, ako sa s tým vyrovnať. Odporúča sa aj fyzická aktivita.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.