Budapešť 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Zoltan Mathe/MTI via AP)

V deň štátneho sviatku 23. októbra, keď si Maďarsko pripomína vypuknutie revolúcie proti diktatúre a sovietskej okupácii z roku 1956, budú viaceré opozičné strany spoločne demonštrovať proti vláde premiéra Viktora Orbána
Ilustračné foto

Podľa spravodajského servera index.hu aktivista Márton Gulyás v mene Hnutia spoločný štát vo štvrtok oznámil, že účasť na proteste potvrdili tieto strany: Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya, Spolu (Együtt), Liberáli, Hnutie moderné Maďarsko (MoMa), Hnutie Momentum, Maďarská socialistická strana (MSZP) a Dialóg pre Maďarsko (PM).
Spolu s viacerými občianskymi organizáciami budú protestujúci žiadať odstúpenie Orbánovej vlády, ktorá podľa nich zodpovedá za veľa nespravodlivosti v krajine. “Cieľom bude spoločne určiť požiadavky, ktoré maďarská spoločnosť požaduje od novej, spravodlivej moci,” dodal Gulyás.
Podujatia štátneho sviatku sa začnú už v nedeľu 22. októbra tradičným fakľovým pochodom od Technickej univerzity. Orbán vystúpi s prejavom v pondelok pri budapeštianskom Dome teroru. Hlavnou myšlienkou tohtoročných osláv je “boj za slobodu a pravdu Maďarov”, povedal hovorca vlády Zoltán Kovács.
Výročie revolúcie si s grantovou podporou vlády pripomenú aj v mnohých krajinách sveta, kde žije maďarská komunita.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.