Bratislava 19. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)
 
Dôležitou témou prezidentských volieb je taktiež postoj jednotlivých kandidátov k migrácii. Slovensko prednedávnom odmietlo nebezpečný migračný pakt OSN, no našli sa aj kandidáti na prezidenta, ktorí tvrdia, že to bola chyba a pakt OSN o migrácii sme mali prijať

Na snímke Zuzana Čaputová

Hlavnou myšlienkou Globálneho paktu OSN o migrácii je, že “migrácia je zdrojom prosperity, inovácií a udržateľneho rozvoja.”
Spomeňme si však napríklad na hromadné sexuálne útoky voči ženám zo strany imigrantov na Silvestra v Kolíne, či rôzne teroristické útoky, pri ktorých dovedna zahynuli stovky ľudí po celej Európe. Horiace mestá, gangy, no-go zóny, kriminalita, aj to všetko so sebou prináša migrácia.
Namiesto toho, aby sa v tomto migračnom pakte písalo o tom, ako zamedziť migrácii, pakt politicky zaväzuje krajiny, ktoré sa k nemu prihlásili, aby migráciu organizovali a zľahčovali podmienky pre ich vstup do svojej krajiny.
Našťastie, slovenská vláda po tlaku od bežných ľudí otočila a pre Slovensko nebezpečný migračný pakt odmietla. Jediným zástancom tohto paktu ostal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
O tom, ako by sa zachovali (podľa prieskumov najsilnejší) kandidáti na prezidenta SR, zisťoval portál Aktuality.
Otázka znela:  Malo sa Slovensko prihlásiť ku globálnemu paktu pre migráciu?
Drvivá väčšina kandidátov odpovedala odmietavo. Medzi najväčších odporcov migračného paktu patrí Štefan Harabin :
“Nie, ako prezident bez najmenších pochybností vypoviem aj utečenecký pakt a Istanbulský dohovor do troch dní, bez diskusie. Pretože bez diskusie boli prijaté a sú v zjavnom rozpore s našou Ústavou.”
Podobne odpovedal aj Marian Kotleba : “Určite nie. Všetky zmluvy podobného typu sú len o ďalšom obmedzovaní suverenity Slovenskej republiky. Keď globalistické ciele nevedia presadiť naraz, tak to skúšajú salámovou metódou. Prezident musí byť dostatočne silný a slobodný na to, aby všetky také pokusy o likvidáciu štátnej suverenity dokázal odmietnuť.”
A prekvapivo aj Robert Mistrík: “V tlači som kritizoval, že neprebehla celospoločenská diskusia a kompetentní nás počas prípravy dokumentu neinformovali o jeho obsahu. Celá spoločnosť ostala zaskočená textom, kde sa už nič nedalo meniť. Nátlakový spôsob „podpíš, inak bude zle“ nepovažujem za demokratický a férový, z tohto dôvodu odmietnutie nepovažujem za problematické.”
Mistrík ešte donedávna mal na migráciu priaznivý pohľad. Na jednej z diskusií napríklad povedal, že “multikulturalizmus obohacuje krajnu.” Taktiež odmieta stavanie plotov pred prílevom migrantov. Viac sa dočítate tu.
Z prezidentských kandidátov sa však našli dvaja, ktorí by migračný pakt OSN s radosťou prijali. František Mikloško na otázku, či Slovensko malo prijať tento pakt, odpovedal jednoznačne, jedným slovom: “Áno.”
“Progresívna” Zuzana Čaputová odpovedala viac výhybavo, no v podstate nepriamo naznačila že by ho prijala%: ” Žiaľ, celá diskusia k tejto téme bola poznačená viac emóciami ako pokojnou, vzájomnou argumentáciou. Podľa môjho názoru išlo o deklaratívny pakt, ktorý nebol zaväzujúci. Išlo skôr o vyjadrenie ochoty spolupracovať. Slovensko by sa malo zúčastňovať na hľadaní riešení problémov, ktoré sa nás v budúcnosti môžu týkať,” tvrdí Čaputová.
Okrem toho, že Čaputová má priaznivý vzťah k migrácii, výrazne podporuje aj komunitu LGBT. V nedeľňajšej relácii Na telo v televízií Markíza, vyhlásila, že podporuje adopcie detí pre homosexuálne páry. Viac sa dočítate tu
Je priam udivujúce, že takáto extrémne liberálna osoba má na kresťanskom a konzervatívnom Slovensku  podľa prieskumov verejnej mienky stúpajúce preferencie dosahujúce až 17 %, čím sa zaraďuje medzi top favoritov prezidentských volieb.
Jedno z vysvetlení je, že sa tieto informácie o Čaputovej k ľuďom po celom Slovensku ešte nedostali, alebo sa skôr ukazuje, že kto si prieskum zaplatí, tomu zázračne preferencie vyskočia do výšin.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Čaputová naznačila, že Slovensko malo prijať Globálny pakt OSN o migrácii zobrazený najskôr Hlavné správy.