Bratislava 24. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Bývalý minister školstva a podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič reagoval na vysoké preferencie strany ĽSNS u mladých voličov. Podľa neho ide o protestné hlasy generácie, ktorá ešte nemá hodnotové ukotvenie. Takisto sa vyjadril aj k špekuláciám ohľadom predčasných volieb.

Na snímke Dušan ČaplovičNa snímke Dušan Čaplovič

Poslanec za stranu Smer-SD a niekdajší minister školstva zanechal na svojom facebookovom profile odkaz, ktorým vyjadril svoj k postoj k narastajúcej popularite strany ĽSNS. Podľa Čaploviča je za tento úkaz zodpovedná aj samotná strana Smer-SD, ktorá podľa jeho slov nevenovala mladým dostatok pozornosti.

„Rád by som sa podelil o môj názor na dve medializované správy.

Najsamprv o výsledkoch prieskumu, kde mladí ľudia do 30 rokov by volili najmä Ľudovú stranu M. Kotlebu, následne SaS a Obyčajných ľudí – nezávislé osobnosti. Tento poznatok svedčí, že sú to predovšetkým len hlasy protestu, mladej generácie, ktorá ešte nemá hodnotové ukotvenie,“ napísal Čaplovič na úvod.

Podľa niekdajšieho podpredsedu vlády SR „mladí ľudia“ túžia po zmene, a preto podporujú stranu okolo Mariána Kotlebu. Práve ich neskúsenosť má byť vodou na mlyn pre túto stranu.

„Za to sme zodpovední i svojimi chybami aj my, ktorí sme nevenovali mladým dostatok pozornosti. Ale z dejín viem, že revolúcie presadzovali najmä mladí ľudia, bez skúseností a poznania, ale s vierou, že príde. Požadované zmeny mladými napokon neprišli a revolúcie zožrali vlastné deti. Takže, milí mladí priatelia, nezabúdajte,“ napísal.

Čaplovič sa ďalej vyjadril k ďalšej, často skloňovanej téme a to k predčasným voľbám, ktoré podľa niektorých politikov viseli vo vzduchu. Na margo predčasných volieb povedal, že opozícia sa nevie zmieriť s porážkou v marcových voľbách a aj naďalej túži po moci.

„Po druhé o medializovaných predčasných voľbách, najmä podnecovaných zo strany opozície, ktorá sa nevie vysporiadať s porážkou vo voľbách v marci tohto roku, túži po moci, čo jej nemožno uprieť, ale je nesúrodá, nekonzistentná, povrchná, niekedy doslovne vulgárna, narúšajúca stabilitu s túžbou po chaose, ktorý jediný vie ponúknuť, ako formu vládnutia,“ napísal.

Čaplovič ďalej naznačil, že snaha opozície dostať Slovensko k predčasným voľbám je podmienená Sulíkovým strachom zo vzniku nových politických subjektov, ktoré by mu mohli zobrať časť voličskej základne. Zrejme narážal na politické hnutie Progresívne Slovensko, ktorého podporovateľ je napríklad aj prezident Andrej Kiska.

Sulíka na záver označil za „nezrelého politika chaosu“.

„ A nadovšetko o nich hovorí R. Sulík, človek bez ukotvenia a nesúrodý, nezrelý politik chaosu a nenávisti, pretože vie, že črtajúci vznik nových politických subjektov od stredu napravo, mu iste po roku až dvoch ukrojí z voliteľných preferencií. Takže čo najrýchlejšie voľby, aby sa tento kváziliberál zabetónoval na politickej scéne a vrhol Slovensko späť do minulosti v roku 2010 – 2012. Je smiešne, ak mu na jeho pohnútky a ciele niekedy naletia niektorí koaliční predstavitelia, a veľká škoda, že im chýba politický inštinkt,“ uzavrel Čaplovič.

Juraj Paška