Bratislava 28. novembra 2016  (HSP/Aktuality.sk/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Poslanec za stranu Smer-SD, Dušan Čaplovič reagoval na prezidentove slová o Kube. Podľa Kisku je Kuba plná ľudí, ktorí chcú zmenu a odísť z Kuby. Čaplovič však vidí Kubu úplne inak.

Na snímke Dušan Čaplovič

Na snímke Dušan Čaplovič

„Hádam nikde na svojich potulkách svetom som nevidel toľko smutných ľudí. Inteligentných, túžiacich po slobode a normálnom živote. Učiteľkin plat deväť dolárov mesačne. Kuracie mäso iba pre turistov, pre domácich kuracie krky. Koncert hudby s tridsiatimi účinkujúcimi a štyrmi divákmi. Bolo toho skutočne veľa…“ povedal Kiska o svojich zážitkoch z Kuby. Jeho slová však nezostali nepovšimnuté a po Kollárovi sa s prezidentom nestotožnil ani poslanec Smeru.

„Opäť účelové, ideologicky podfarbené klamstvo, ktoré pána prezidenta nešľachtí,“ komentoval Kiskové vyjadrenie Čaplovič pre portál Aktuality.sk.

„Bol som na Kube niekoľkokrát a som rád, že som tam bol, lebo by som pánovi prezidentovi aj uveril. Nemal som ten pocit, práve naopak – veselosť, srdečnosť, úsmevy i hrdosť boli súčasťou koloritu milujúcej krásnej Kuby, perly Karibiku, kde americký biznis nezlikvidoval historicitu a tradíciu, ako aj jej jedinečnú kultúru.“

Čaplovič ďalej vyzdvihol fakt, že aj napriek americkému embargu sa na Kube vytvorila nadštandardná zdravotná starostlivosť a vybudovalo sa kvalitné školstvo. Týmto sa snažil vyvrátiť Kiskové slová o školstve na Kube.

„Neviem, či si nezmýlil Kubu s inou krajinou Karibiku, ktorú Američania devastovali a dlhé roky vysávali jej bohatstvo koloniálnym spôsobom, prostredníctvom nastrčených diktátorov,“ uzavrel Čaplovič.

Juraj Paška