New York 20. apríla 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Britská konzultačná firma v oblasti analýzy údajov Cambridge Analytica predtým, ako sa dostala do škandálu zneužitia osobných údajov spoločnosti Facebook, plánovala získať peniaze cez nový typ digitálnej meny, aby mohla vytvoriť systém obchodovania s osobnými údajmi na internete, uvádza agentúra Reuters

Evolúcia kryptomeny. Ilustračné foto

Cambridge Analytica sa obrátila na firmu, ktorá radí spoločnostiam, ako štruktúrovať počiatočnú ponuku mincí (tzv. ICO), čo je dosť populárna online schéma získavania finančných prostriedkov prostredníctvom novej digitálnej meny. Týmto spôsobom sa snažila získať až 30 miliónov dolárov.
Hovorca spoločnosti Cambridge Analytica v e-maili napísal, že firma sa v tomto smere zamerala na používanie technológie blokchainu, ktorá je základom pre digitálne meny, aby vedela pomôcť ľuďom zabezpečiť svoje údaje na internete.
“Pred diskusiou o Facebooku sme vyvíjali sadu technológií, ktoré pomáhajú jednotlivcom získavať svoje osobné údaje od právnických osôb a ako tieto osobné údaje aj používať plne transparentne a pod kontrolou. Hľadali sme viaceré možnosti, ako by ľudia mohli spravovať a speňažovať svoje osobné údaje, vrátane technológie blokchainu.”
Neskôr potom došlo k zisteniu, že Cambridge Analytica neoprávnene získala prístup k osobným údajom viac ako 87 miliónov používateľov Facebooku.
 
Príspevok Cambridge Analytica chcela pomocou digitálnej meny obchodovať s osobnými údajmi zobrazený najskôr Hlavné správy.