Bratislava 13. februára 2019 (HSP/idnes/Wikipédia/IMDB/Foto:TASR/AP-Jordan Strauss/Invision/AP)
 
V populárnom americkom seriáli, Teória veľkého tresku, sa občas objavujú odkazy k Česku a Československu. Stojí za nimi herečka Mayi Bialiková, predstaviteľka Amy, ktorej starí rodičia sú  pôvodom z Československa

Na snímke protagonisti zo seriálu Teória veľkého tresku zľava Johnny Galecki, Kaley Cuoco, Simon Helberg, Jim Parsons, Mayim Bialiková a Kunal Nayyar

Prvú zmienoku utrúsil v seriáli budúci partner Amy, Sheldon Cooper, keď bol chorý. V tejto časti spomínal na dobu, kedy ako geniálny teenager pôsobil ako hosťujúci profesor na nemeckom inštitúte v Heidelbergu. Nesadla mu tamojšia strava a vyhlásil, že výsledkom bol “blitzkrieg”, kde jeho “črevá zohrali rolu Československa”.
V šiestej sérii seriálu zase Sheldon spieval zľudovelú koledu Good King Wenceslas, založenú na známom príbehu o svätom Václavovi. Meno patróna české krajiny však vyslovujú skomolene ako “Váklav”.
V ďalšej časti Sheldon prirovnal rozpad svojho vzťahu s Amy k rozpadu Československa. “Chápete to? Čakali by ste, že si Česko bude chcieť udržať to, čo má, pretože už nie je najmladšie,” čudoval sa hrdina seriálu.
Bialiková nielenže hrá neurobiologičku Amy, ale sama tiež neurobiológiu vyštudovala a venuje sa jej stále, pokiaľ práve netočí. Vďaka svojim znalostiam pomáha tiež odbornému poradcovia seriálu.
“Vždy sebou na skúškach trhne, keď je v scenári chyba. Študovala som totiž tiež chémiu, biológiu, anatómiu a fyziku, takže naozaj viem, keď je niečo zle.”
Mayim Bialiková sa narodila v San Diegu, v Kalifornii. Jej starí rodičia emigrovali v roku 1930 z Poľska, Československa a Maďarska. Herectvu sa venuje od svojich jedenástich rokov. Jej prelomovou rolou bola postava Blossom v rovnomennom seriáli. V roku 1989 získala Young Artist Award za rolu vo filme Beaches, kde hrala detskú Betty Midler.
V roku 2000 získala bakalársky titul v oblasti neurovedy, hebrejčiny a židovských štúdií. V štúdiu pokračovala a v roku 2007 získala titul PhD v oblasti neurovedy. Navštevovala univerzitu UCLA, hoci bola prijatá na Harvard aj Yale.
V roku 2010 bola obsadená do seriálu Teória veľkého tresku, kde zobrazila postavu Amy Farah Fowler. Nie náhodou je jej seriálové povolanie neurobiologička. Práve za túto postavu obdržala 4 nominácie na cenu Emmy a v roku 2016 vyhrala cenu Critics choice award.
 
Príspevok “Čakali by ste, že si Česko bude chcieť udržať to, čo má, pretože už nie je najmladšie”: Československá stopa v Teórii veľkého tresku zobrazený najskôr Hlavné správy.