Bratislava 24. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
V Národnej rade SR v utorok neprešla novela Ústavy SR ohľadne spôsobu voľby sudcov ústavného súdu. Stihne sa to ešte do februára?

Sudcovia Ústavného súdu SR sa budú voliť tak ako doteraz. V pléne NR SR totiž v utorok 23. oktíbra 2018 neprešla novela Ústavy SR, ktorá mala do tohto procesu zaviesť niekoľko noviniek. Za zmenu najvyššieho zákona štátu zahlasovalo len 55 poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd. Viacero koaličných poslancov sa zdržalo, nepridala sa ani opozícia. Neúspešné výsledné hlasovanie bolo spôsobené tým, že poslanci ani na druhý pokus napriek snahe neopravili zmenu účinnosti prechodných ustanovení. Podporilo ich len 81 poslancov, minimom bolo 90. Na snímke hlasovacia tabuľa NR SR 23. októbra 2018

Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 sudcov Ústavného súdu. Ak dovtedy nebudú na ich miesto vymenovaní noví sudcovia, ústavný súd bude mať len 4 sudcovia a tak nebude schopný rozhodovať v pléne. Republike hrozí ústavná kríza.
Sudcovia sú volení na 12 rokov, čiže sa jeho zloženie môže vo februári výrazne a nadlho meniť. Kedže v minulosti práve prezident Kiska robil obštrukcie okolo zvolenia ústavných sudcov, vládla v parlamente nielen u koalície, ale aj u opozície vôľa tento spôsob voľby sudcov ÚS zmeniť. Dlhé mesiace to bolo predmetom rokovania, dohôd a návrhov. Bolo dohodnuté kompromisné riešenie, ktoré predložil minister spravodlivosti Gabor Gál ( Most-Híd) – ale pri utorňajšom večernom hlasovaní to nakoniec neprešlo.
Novela hovorila aj o sprísnení kvalifikačných predpokladov na vymenovanie ústavných sudcov. Predpokladom malo byť to, že kandidát musí byť všeobecne uznávanou osobnosťou v odbore práva a predpoklad súvisiaci s morálnou integritou dotknutej osoby Riešila aj otázku odchodu sudcov do dôchodku, keď zavádza zánik funkcie sudcu všeobecného súdu pri dosiahnutí vekovej hranice 70 rokov.
Najprv to vyzeralo všetko v poriadku. S 98 hlasmi prešiel dôležitý pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer-SD). Ten spočíval v tom, že ak kandidát na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR získa od poslancov aspoň 90 hlasov, stane sa ústavným sudcom automaticky a do rúk prezidenta len zloží sľub. Za Madejov návrh hlasovali poslanci Smeru okrem Mareka Maďariča, Mostu-Híd okrem Petra Kresáka a všetci poslanci SNS. Ku koalícii sa pridali aj Sme rodina a ĽSNS.
Následne došlo k nezrovnalosti ohľadne náväznosti dvoch pozmeňujúcich návrhov Madeja, pričom prvý neprešie a nadväzujúci áno, a aby mohla byť táto nezrovnalosťodstránená, ešte pred samotným hlasovaním musela byť opätovne otvorená rozprava.
Opozícia to využila na to, aby rozpútala dlhotrvajúcu konfrontáciu. Kritizovala prijatie Madejovho návrhu ako niečo, čo “šliape po ústavnom systéme” . Okrem iného vytkla absurdne a nedemokraticky aj to, že koalícia hlasuje aj s podporou strany ĽSNS.
Vystúpenia trvali až takmer do polnoci. Či došlo aj k nejakým dohodám v zákulisí, medzi SaS a ĽSNS, ako naznačuje poslanec Blaha, to sa bežný občan priamo nemôže dozvedieť. Isté je len to, že za zmenu najvyššieho zákona štátu napokon zahlasovalo len 55 poslancov zo Smeru-SD, SNS a Mostu-híd. Väčšina opozičných poslancov pred hlasovaním zo sály odišla. Vale aj viacero koaličných poslancov sa zdržalo, napríklad Danko Andrej, Soboňa Juraj (obaja zo SNS), Bugár Béla, Kresák Peter, Antal Peter (Most-híd), ale aj zo Smeru: Tomáš Erik, Podmanický Ján, Federič Igor a iní. Zdržali sa aj všetci poslanci ĽSNS.
Výsledky hlasovania si možno pozrieť na stránke NR SR:
Vo februári tak budú poslanci pravdepodobne voliť starým spôsobom. V parlamente zvolia 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov Na zvolenie kandidáta bude stačiť nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov.
K tomuto spôsobu voľby sa vyjadril predseda Smeru Róbert Fico:
“Neviem si predstaviť, že národná rada bude schopná ponúknuť prezidentovi SR 18 kandidátov so všetkými kvalifikačnými predpokladmi” .
Podľa názorov opozície mal nový spôsob voľby sudcov umožniť práve Robertovi Ficovi stať sa sudcom Ústavného súdu. Je možné povedať, že práve z dôvodov takejto malichernej osobnej nenávisti medzi osobami našej vrcholnej politiky bude Slovensko na budúci rok vrhnuté do ústavnej krízy, ktorá môže mať vážne dopady. Poslanci sa nestarajú o občanov ani o republiku, starajú sa len o svoje primitívne osobné spory.
 
Príspevok Čaká nás naozaj ústavná kríza? Kiska znova kameňom úrazu zobrazený najskôr Hlavné správy.