New York 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Novozvolený americký prezident Donald Trump sa v pondelok prekvapujúco stretol s bývalým viceprezidentom USA a ekologickým aktivistom Alom Gorom. Schôdzka sa podľa amerických médií uskutočnila v mrakodrape Trump Tower New Yorku

Demokratický politik síce následne predstúpil krátko pred novinárov, obmedzil sa však iba na všeobecné konštatovania.

Na archívnej snímke americký exviceprezident Al GoreNa archívnej snímke americký exviceprezident Al Gore

Gore povedal, že rozhovor bol “veľmi zaujímavý” a s Trumpom sa “úprimne usilovali nájsť spoločnú reč”. Na otázku o čom spolu hovorili, odpovedal, že ich dialóg bude pokračovať.

Trump často spochybňoval existenciu globálneho otepľovania spôsobeného človekom a v predvolebnej kampani sľúbil odstúpenie USA od klimatickej dohody z Paríža. Koncom novembra však v rozhovore pre denník New York Times povedal, že existuje nejaká “malá” súvislosť medzi zmenou klímy a vplyvom človeka.

Gore varoval pred zvolením Trumpa, ktorý podľa neho uvrhne svet do “klimatickej katastrofy”. V roku 2000 kandidoval v prezidentských voľbách, ale tesne ho porazil republikán George W. Bush. Po tomto neúspechu sa začal naplno venovať ochrane klímy. Jeho dokumentárny film Nepríjemná pravda z roku 2007 bol ocenený dvoma Oscarmi. V tom istom roku Gore získal spoločne s Medzivládnou komisiou pre klimatickú zmenu (IPCC) Nobelovu cenu za mier.

V pondelok sa Gore krátko stretol aj s Trumpovou 35-ročnou dcérou Ivankou. Podľa webu Politico.com sa aj ona mieni upísať boju proti klimatickej zmene a chce z neho urobiť svoju prioritu.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.