Washington 21. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gustavo Ferrari)
 

Bývalý ukrajinský vojak Alexandr Medinský, ktorý sa podieľal na operáciách ukrajinských ozbrojených síl v Donbase, natočil videoposolstvo Donaldovi Trumpovi, v ktorom prehovoril o použití chemických zbraní Ukrajinou v konfliktnej zóne. Video je zverejnené na YouTube

Ilustračné foto

Medinský zdôraznil, že sa obracia na amerického prezidenta ako na „neústupného odporcu šírenia jedovatých látok a používania chemických zbraní hromadného ničenia”.
Podľa neho v lete 2015 boli Zvláštne operačné sily (SSO) v rámci generálneho štábu Ukrajiny presunuté z dobrovoľníckej jednotky Donbas do chemického laboratória v Kyjeve. Pracovali v ukrajinskom hlavnom meste až do konca roka 2016 a potom boli prevedené na jednu zo základní SSO. V laboratóriu boli na príkaz vyrobené chemické látky „pre zničenie ľudskej sily”, ktoré podľa bývalého vojaka boli použité v Donbase.
„Som pripravený svedčiť na americkom súde, FBI, NSA a CIA a prehovoriť o tom, ako ukrajinská armáda používala chemické zbrane,” povedal Medinský a dodal, že americkým spravodajským úradom budú poskytnuté údaje o účastníkoch týchto udalostí.
Tiež povedal, že v SSO existovala doktrína, podľa ktorej bolo plánované používať jedovaté a výbušné látky nielen proti domobrancom bojujúcim v Donbase, ale tiež „proti tým, ktorí nesúhlasia s Porošenkovým režimom”. Patria sem i novinári, politici a verejní činitelia.
„Žiadam vás, aby ste týmto javom venovali pozornosť, a ja vás žiadam, aby ste vyvinuli tlak na režim v Kyjeve a podnietili rozhodné opatrenia proti teroristickej vojne proti vlastným občanom,” uzavrel svoje posolstvo Trumpovi bývalý vojak.
 

Príspevok Bývalý ukrajinský vojak požiadal Trumpa o vyšetrovanie používania chemických zbraní zobrazený najskôr Hlavné správy.