Bratislava 25 mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Tureckí poslanci za vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) v rozhovore pre Sputnik okomentovali informácie o zastavení Tureckého nákupu iránskej ropy potom, čo 1. mája vyškrtli USA Turecko zo zoznamu krajín, pre ktoré dočasne neplatili protiiránske sankcie

Ilustračné foto

“Svetová verejnosť znepokojene sleduje počínanie USA na Blízkom východe a v krajinách bohatých na ropu. Svet je znepokojený tvrdou, odporujúcou normám medzinárodného práva a podkopávajúcou verejný poriadok politikou Trumpovej administratívy. Dnes vyzerá všetko dobre a zajtra sa jediným tweetom porušuje ustálená bilancia síl vo svete. Trumpova administratíva koná nepredvídateľne a je mimoriadne ťažké predpovedať jej ďalšie kroky. A ako krajiny EÚ, tak aj iné štáty pokladajú toto rozhodnutie USA o sankciách za nepremyslené a nevyvážené. Dúfame, že tento stav nebude trvať dlho,” povedal Sputniku bývalý turecký minister hospodárstva a predseda parlamentnej Komisie pre otázky priemyslu, obchodu, energetiky, prírodných zdrojov, informácií a technológií Mustafa Elitaş.

Bývalý minister obchodu a colnice, poslanec parlamentu za AKP Bülent Tüfenkci pri komentármi podotkol, že sa Turecko riadi týmto rozhodnutím USA po zrušení výnimky zo sankcií. “Vždy sme vystupovali proti použitiu nástroja obchodných sankcií a vystupujeme proti tomu aj naďalej, naša vláda sa však po zrušení výhod zo strany USA riadi týmto výnosom,” povedal.

Tüfenkci zdôraznil, že rozhodnutie USA o zavedení sankcií nie je správne, pretože má za následok obmedzenie objemov medzinárodného obchodu a dodal: “Ani jedna krajina nič nedosiahne pomocou sankcií. Máme dobré susedské vzťahy s Iránom a obchodujeme s ním aj naďalej v iných sférach. A tak to musí byť, pretože Irán je naším susedom. Nepokladáme za správne sankcie USA voči Iránu a nemyslíme si, že táto situácia potrvá dlho.”

Na otázku o tom, čo môže byť alternatívou iránskej ropy pre Turecko, Tüfenkci odpovedal: “Turecko si môže vždy nájsť zdroje pre nákup ropy na medzinárodných trhoch.” Uviedol predovšetkým také krajiny, ako sú Irak a Alžírsko, a zdôraznil, že na medzinárodných trhoch je veľký počet krajín, od ktorých bude môcť Turecko kupovať ropu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj