Taliansko 16. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Bez ohľadu na to, že väčšina historikov sa zhoduje na tom, že studená vojna skončila medzi rokmi 1989 a 1991, bývalý talianský premiér Silvio Berlusconi tvrdí, že studená vojna skončila na summite NATO v Ríme na začiatku nového milénia.
Na snímke Silvio Berlusconi

V priebehu televíznej talkshow popísal bývalý talianský premiér studenú vojnu, ktorá trvala 50 rokov, ako „strašné trápenie”, ktoré chcel zastaviť, keď bol v čele vlády v roku 2001.
„A to sa mi podarilo, pretože tu v Ríme, v Pratica di Mare v roku 2002, som presvedčil Georga Busha a Vladimira Putina, za použitia všetkých mojich talentov a vzťahov, skončiť studenú vojnu,” povedal Berlusconi. Mal na mysli summit NATO, ktorý sa v Ríme konal v máji roku 2002.
Mnohí historici si myslia, že studená vojna skončila v období medzi zrútením Berlínskeho múru v roku 1989 a rozpadom Sovietského zväzu v roku 1991.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.