Budapešť 21. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Prezentovať Európsku úniu ako nepriateľa, ako to robí predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, je obyčajná propaganda, ktorou sú Maďari zavádzaní, povedal dnes v komerčnej spravodajskej televízii Hír TV bývalý minister zahraničných vecí Géza Jeszenszky (1990-94)

Exminister pripomenul, že žiadosť o vstup Maďarska do Únie podal on osobne v apríli 1994. “Vedeli sme, že ten vstup nebude triumfom, ale osudovou šancou na pozdvihnutie Maďarska,” dodal Jeszenszky.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Zdôraznil, že v Európe je mier a Maďarsko má to šťastie, že sa zbavilo svojich skutočných utláčateľov, pričom sa stalo plnoprávnym členom EÚ i NATO, o čom predtým iba snívalo.

“Otázkou nie je, dokedy bude EÚ takúto komunikáciu Maďarsku tolerovať, ale skôr to, či je dobré, ak maďarskú spoločnosť niekto takto zavádza,” reagoval Jeszenszky na Orbánov postoj.

Vytváranie obrazu nepriateľa z Bruselu a zo Západu označil bývalý minister za rýdzu propagandu. “Nie je možné, aby Maďari vnímali Brusel ako nepriateľa a pritom chceli mať západnú životnú úroveň. Toto zavádzanie má vnútropolitické ciele,” tvrdí bývalý diplomat.

K ruskému projektu a financovaniu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi povedal, že výstavba nových blokov je podľa expertov drahá. “Horšie však je, že Maďarsko týmto bude viac závislé na Moskve,” uzavrel Géza Jeszenszky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.