Bratislava 31. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Zrušenie Mečiarových amnestií má dve roviny, a to politickú a právnu, domnieva sa publicista, bývalý novinár a bývalý šéf kontrarozviedky slovenskej tajnej služby Peter Tóth. “Politicky sa stali dve veci. Po prvé, keby nebol Most-Híd súčasťou vládnej koalície, v parlamente nevznikne zhoda na ústavných zmenách. Po druhé, Smer ustúpil nielen koaličnému partnerovi Mostu-Híd, ale aj nátlakovým akciám opozície,” uviedol pre TASR Tóth
SR Mečiar rokovania spomienky TNX

Podľa jeho názoru sa z právneho hľadiska všetko ešte len začína. “Osoby, ktoré boli označené v obžalobe za páchateľov zavlečenia prezidentovho syna, využijú všetky právne prostriedky doma i v zahraničí, aby procedurálne skomplikovali trestné konanie. Samotný súd pri riešení predbežných otázok môže rozhodnúť, že začne hlavné pojednávanie, no za určitých okolností môže prípad vrátiť aj do prípravného konania. Z tohto pohľadu je potrebné byť zdržanlivý a opatrný. A najmä neživiť vo verejnosti optimistické nádeje, že odrazu pôjde všetko ako po masle.
Môže to byť ešte veľmi spletitý proces,” zdôraznil Tóth.
Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR dnes potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.
“Predseda Okresného súdu Bratislava 3 deň nasledujúci po dni vydania nálezu Ústavného súdu SR v Zbierke zákonov SR opatrením v zmysle rozvrhu práce Okresný súd Bratislava 3 na tento rok pridelí vec náhodným výberom pomocou technických prostriedkov novému zákonnému sudcovi, nakoľko sudca, ktorý vo veci rozhodoval pred jej zrušením, už nie je činný na Okresnom súde Bratislava 3,” uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak.
“ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája 2017 rozhodol: Uznesenie NR SR č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky z 3. marca 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 55/1998 Z. z., rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 214/1998 Z. z. a rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,” povedala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Mularčík: Čierny Peter ostal v rukách súdov
Súdy budú mať po dnešnom zrušení Mečiarových amnestií ťažkú prácu. Domnieva sa advokát a bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory Ondrej Mularčík.
“Teraz hodnotím, že ostal Čierny Peter v rukách súdov, myslím tým všeobecné súdy v trestnom konaní a, samozrejme, možno aj orgánov činných v trestnom konaní. Ale trestný poriadok a trestný zákon platí aj po prijatí, alebo po rozhodnutí o zrušení amnestií. Takže sa súdy budú musieť popasovať s rôznymi záležitosťami, ako sú premlčacie doby a vôbec trestnosť ako taká, ktorá mala na základe nejakej právnej skutočnosti zaniknúť,” dodal pre TASR Mularčík.