Bratislava 22. októbra 2018 (HSP/Foto: datel.sk)
 
Je toto dôvod, prečo sa z priateľstva s Kočnerom teraz Ďateľ vyviňuje?

Na snímke Peter Tóth

Viaceré denníky dnes priniesli správu o tom, že bývalý novinár a šéf kontrarozviedky Peter Tóth informoval Políciu, že pre momentálne v cele zadržiavaného Mariána Kočnera sledoval viacerých novinárov, medzi nim aj zavraždeného Jána Kuciaka.
Peter Tóth sa podľa zdrojov Denníka N mal polícii prihlásiť a informovať ju, že pre Kočnera sledoval viacerých novinárov – Jána Kuciaka, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka, Moniku Tódovú či Štefana Hríba.
Dôvod bol prozaický. Kočner bol v otvorenej vojne s týmito novinármi a hľadal informácie z ich súkromia, aby ich prípadne mohol zdiskreditovať. K tomu mu mali pomôcť Tóthove analýzy zo sledovania týchto novinárov. Tóth mal za túto službu dostávať tisíc eur mesačne.
Po tom, čo Kuciaka zavraždili, sa mal Tóth opýtať Kočnera, či s tým má niečo spoločné. Kočner to poprel a Tóth jeho svedectvu ako dlhoročný priateľ veril. Pochybnosti vraj prišli až vtedy, keď polícia zadržala Zsuzsovú, o ktorej Tóth vedel ako o blízkej známej Kočnera. Preto sa k výpovedi odhodlal až v októbri tohto roku.
Peter Tóth bezprostredne po výpovedi na polícii, vydal na svojich stránkach aj stanovisko k jeho priateľstvu s ním. Z jeho vyjadrenia je zjavné, že už nevie, čomu má veriť a po prípadnom usvedčení Kočnera ako objednávateľa vraždy, jeho priateľstvo s ním končí:
“Pomyslenie, že niekto, koho som poznal 23 rokov a považoval som ho za priateľa, by bol schopný siahnuť na ľudský život a spôsobiť tak utrpenie rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, je trýznivé. Čo všetko sa musí odohrať v mysli človeka, aby si objednal vraždu? Potvrdenie týchto podozrení by pre mňa znamenalo radikálnu zmenu predstavy, akú som si mohol o Marianovi Kočnerovi za uplynulých 23 rokov utvoriť. Poznal som jeho dobré i zlé vlastnosti. Máme ich všetci a komplikovanosť ľudských pováh nemá nič spoločné s tým, ako sú vykresľované v médiách. Ak by súd na konci trestného konania konštatoval jeho vinu, všetky detaily skutočného obrazu Mariana Kočnera by boli nepodstatné. Vražda totiž mení všetko. Od základu.”
 
Príspevok Bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth informoval políciu, že pre Kočnera sledoval novinárov, medzi ktorými bol aj Kuciak zobrazený najskôr Hlavné správy.