Káhira 13. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Egyptian Presidency)

Bývalý náčelník generálneho štábu egyptských ozbrojených síl Sámí Háfiz Anán v piatok oznámil, že bude kandidovať v marcových prezidentských voľbách so zámerom poraziť súčasného prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Dôvodom jeho rozhodnutia je skutočnosť, že ostatní kandidáti čelia veľkému nátlaku, aby zo súboja odstúpili.
Na snímke egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Anán prijal nomináciu svojej Egyptskej arabskej strany (EAP). Egyptská ústava stanovuje, že uchádzač o prezidentský súboj musí získať oficiálne odporúčania od najmenej 20 zvolených členov parlamentu alebo vyzbierať 25.000 voličských podpisov z najmenej 15 egyptských provincií, ktorých je celkovo 29, informuje agentúra AP.
Podľa predstaviteľov EAP stráca Sísí obľubu obyvateľstva pre tvrdé úsporné opatrenia, ktoré uvrhli mnohých Egypťanov do chudoby alebo ekonomických ťažkostí. Prudko sa zhoršilo aj dodržiavanie ľudských práv, tvrdí EAP. Napriek tomu je Sísího víťazstvo a druhé funkčné obdobie takmer isté. Voľby sa budú konať 26.-28. marca.
Sísího najvážnejší vyzývateľ, bývalý premiér Ahmad Šafík, sa pod nátlakom vzdal kandidatúry po tom, ako ho deportovali z dobrovoľného exilu v Spojených arabských emirátoch. Ďalší kandidát – plukovník Ahmad Kansawa – bol vlani vojenským súdom odsúdený na šesť rokov pre porušenie armádnych pravidiel, ktoré vojakom zakazujú politické aktivity.
Anán (69) má dobré vzťahy s USA, kde po zvrhnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyjednával poskytnutie pomoci pre svoju krajinu. Je považovaný za pragmatika, ktorý je prístupný kompromisom a politickému dialógu so všetkými rivalmi vrátane Moslimského bratstva, ktoré je momentálne v Egypte postavené mimo zákon.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.