Praha 13. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/ Alexey Vitvitsky)

Ukrajinská aktivistka hnutia Femen, ktorá napadla vo volebnej miestnosti v Prahe českého prezidenta Miloša Zemana, má byť potrestaná podľa českých zákonov, povedal v piatok v interview pre RIA Novosti bývalý prezident polície Českej republiky a predseda Asociácie nezávislých médií Stanislav Novotný.
Na snímke prezidenta Miloša Zemana vyvádza ochrana z volebnej miestnosti po útoku aktivistky z hnutia Femen

Zhodnotil akcie prezidentovej ochranky ako “nie celkom postačujúce”. “Podobná osoba by nemala mať možnosť priblížiť sa k telu prezidenta. Veď keby mala v rukách zbraň, mohla ju použiť proti hlave štátu,” povedal. Vyslovil okrem toho predpoklad, že “medzi novinármi mohla táto žena mať nejakého pomocníka”.
Bývalý prezident českej polície podotkol, že podľa paragrafu 351 Trestného zákonníka Českej republiky sa pokus násilím alebo hrozbou zabrániť inému človeku v uplatnení jeho volebného práva trestá odňatím slobody od šiestich mesiacov až do troch rokov. “Neviem, či bude tomu tak v skutočnosti (voči aktivistke Femen), ale v opačnom prípade by to znamenalo, že nie sme pánmi vo vlastnej krajine,” povedal Novotný.
Spravodajca RIA Novosti sa ho spýtal, či môžu protiruské nálady politikov ovplyvniť hodnotenie konania aktivistky českými súdnymi a právnymi orgánmi.
“Bol by som rád, keby podobný vplyv nebol. Obávam sa však, že je, a ovzdušie v republike je naozaj také, a to je nezmyselné, pretože poškodzuje české záujmy. A tie spočívajú v tom, aby sme mali čo najlepšie vzťahy s veľmocami a nepočúvali to, čo nám bude niekto radiť alebo rozkazovať, s kým sa môžeme priateliť, a s kým nie,” vyhlásil Novotný.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.