Banská Bystrica 26. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Bývalý primátor Banskej Bystrice, Ivan Saktor sa v priamom prenose v diskusii na RTVS pustil do jedného z kandidátov na post predsedu BBSK, Jána Luntera. Saktor tvrdí, že na vlastnej koži ako primátor pocítil deštrukčné konanie ľudí, ktorí sa teraz zgrupujú okolo Luntera a preto sa obáva, že by to v prípade jeho zvolenia mohlo uškodiť Banskobystrickému samosprávnemu kraju.

Na snímke Ivan Saktor

V utorok sa na RTVS 2 uskutočnila predvolebná debata do VÚC volieb v Banskobystrickom kraji. Zúčastnili sa jej viacerí kandidáti vrátane favoritov volieb Jána Luntera a Mariana Kotlebu. Paradoxne sa ale hlavná konfrontácia neodohrala medzi týmito dvoma kandidátmi. Na súčasného župana najviac útočil nezávislý kandidát Igor Kašper, čo mu Marián Kotleba viackrát opätoval. Ján Lunter pôsobil zakríknuto a nebol príliš komunikačne zdatný.

Čo však najviac zaujalo boli až tri odstúpenia z volieb v priamom prenose. Michal Kantor (Strana zelených Slovenska) sa vzdal v prospech Igora Kašpera, Vojtech Kökény (Strana rómskej koalície) v prospech Jána Luntera a bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor sa vzdal v “prospech demokracie”.

Ivan Saktor svoje vzdanie sa kandidatúry odôvodnil takto: “Ja sa vzdávam v prospech demokracie, pretože demokracia je v tom, že príde veľa ľudí voliť a vyberie si kandidáta takéto, akého bude chcieť, pretože to je demokracia. Ja si nemôžem dovoliť dnes povedať , aby voliči, ktorí ma podporovali volili niekoho iného. Majú svoje hlasy, ja nevlastním ich hlasy ako ich vlastnil povedzme pán Mičev a pán Klus, ktorí povedali, že majú voliť pána Luntera. ”

Následne sa tento bývalý primátor Banskej Bystrice pustil Jána Luntera: “Ja pána Luntera voliť nebudem z jediného dôvodu. Skupina ľudí, ktorá je okolo neho, to je pani Dubačová, pani Príhodová, to je Banskobystrická alternatíva, s ktorou ja mám svoju skúsenosť ako primátor Banskej Bystrice. Je to deštrukčná suita, ktorá torpédovala všetko, tak isto bude pôsobiť v kraji.”

Už skôr sme vás informovali o predvolebnom tíme Jána Luntera, v ktorom sú rôzni ľudia napojení na mimovládne organizácie platené zo zahraničia, ktoré v mnohých prípadoch škodia Slovensku. Bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor túto skutočnosť potvrdil.
Poslankyňa NR SR Viera Dubačová, ktorú Ivan Saktor spomínal pôsobila v strane OĽaNO. Dubačová sa preslávila tým, že v prvý deň pôsobenia v parlamente po voľbách 2016 prišla s pripnutou dávidovou hviezdou na svojom oblečení, podobne ako poslanec za stranu SaS, Ondrej Dostál.

Dubačová taktiež založila mnoho mimovládnych organizácií vrátane iniciatívy “Nie v našom meste”, ktorá bojuje proti údajnému fašizmu a extrémizmu.

Zaujímavý životopis má aj Lunterov syn Ondrej, ktorý je šéfom jeho predvolebného tímu. Ondrej Lunter pôsobí v mimovládnej organizácii Slovenská debatná Asociácia, ktorá je nástupcom debatného programu Nadácie otvorenej spoločnosti. Nadácia otvorenej spoločnosti vznikla v novembri 1992 z prostriedkov Open Society Institute so sídlom v New Yorku. Ako uvádza na svojom portáli, stala sa súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. Ich zakladateľom je George Soros.

Ondrej Lunter je tiež zakladateľom portálu demagog.sk . Tento web je projektom Inštitútu SGI, ktorý v značnej miere využíva fondy Európskej únie a financie z Open Society Institute, ktorá poskytuje administratívu, finančnú a technickú podporu Sorosovej Open Society Foudations. Samotný projekt Demagóg bol v roku 2015 cez SGI financovaný americkou ambasádou. Ďalší syn Jána Luntera, Jakub dokonca ponúkal zadarmo tony nátierok a tofu pre imigrantov.

Video na ktorom bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor skritizoval Lunterov tím si môžete pozrieť tu:

Samuel Gdovin