Salt Lake City 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gregory Bull)

Bývalý republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney a kritik súčasného prezidenta Donalda Trumpa v piatok oficiálne ohlásil svoj pokus o návrat do politiky. Avizoval, že sa bude uchádzať o kreslo senátora za štát Utah, informovala o tom agentúra AP.
Na snímke Mitt Romney

Romneyho v prezidentských voľbách v roku 2012 porazil demokrat Barack Obama, následne sa viac-menej stiahol z politického života. Pred ďalšími voľbami v roku 2016 bol jedným z najtvrdších kritikov Donalda Trumpa v rámci jeho vlastnej Republikánskej strany.
Kreslo v americkom federálnom Senáte za štát Utah v súčasnosti patrí republikánovi Orrinovi Hatchovi. Ten nedávno oznámil, že sa v jesenných voľbách už nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Pozorovatelia predpokladajú, že Romney bude v súboji o senátne kreslo jasným favoritom.
Mitt Romney má 70 rokov, hlási sa k mormónskej viere a vlani absolvoval liečbu na rakovinu prostaty. Správy o jeho možnom chystanom politickom comebacku sa objavujú už nejaký čas, až v piatok ich však oficiálne potvrdil. Uviedol pritom, že jeho domovský štát Utah, kam sa presťahoval po volebnej porážke v roku 2012, by sa mohol stať modelom pre fungovanie americkej federálnej vlády.
“Utah má čo naučiť politikov vo Washingtone… Na Kapitole v Utahu sa ľudia k sebe správajú s rešpektom,” citovala Romneyho agentúra AP.
Romney sa pritom vyhol priamej kritike prezidenta Trumpa, len nepriamo odsúdil jeho odmietavý postoj k migrácii. Utah podľa Romneyho “víta legálnych imigrantov z celého sveta”, zatiaľ čo “Washington vysiela prisťahovalcom posolstvo vylúčenia”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.