Kyjev 5. septembra 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Viacerí ukrajinskí analytici a médiá čoraz častejšie poukazujú na to, že síce sa všeobecne očakávalo, že nový prezident Volodymyr Zelenskyj bude robiť veľký prievan na domácej politickej scéne, ale predsa málokto očakával, že vo svojom štábe bude „chovať“ taký veľký počet ľudí, spojených s mimovládkami sponzorovanými Sorosom, že ponechá vo svojich funkciách veľa Porošenkových ľudí a hlavne nik nečakal, že bude robiť toľko elementárnych chýb, ktoré poškodzujú Ukrajinu

Na snímke Vladimír Arjev

Viacerí tvrdia, že tieto chyby Zelenského budú stať Ukrajinu veľmi draho. Bývalý predseda ukrajinskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Vladimír Arjev poukázal na nebezpečné sústredenie moci v rukách vlády, varoval, že činnosť nového prezidenta Ukrajiny môže zapríčiniť zrušenie bezvízového režimu s Európskou úniou. V rozhovore pre domácu televíznu stanicu ATR argumentoval to tým, že sa vzťahy Ukrajiny s EÚ zhoršujú práve kvôli mnohopočetným chybným krokom a nepremysleným nariadeniam prezidenta.

Varoval pred nebezpečenstvom nového zákona, v súlade s ktorým hlave štátu pridelia dodatočné právomoci. Podľa tohto zákona, Volodymyr Zelenskyj onedlho začne menovať a odvolávať riaditeľov Národného protikorupčného úradu Ukrajiny a Štátneho byra vyšetrovaní. Podotkol, že v tomto prípade Národný protikorupčný úrad Ukrajiny sa fakticky dostáva pod kontrolu prezidenta. „Keby sa to stalo za vlády Porošenka, všetci by o tom začali kričať, ale teraz sú všetci ticho,“ podčiarkol. Vladimír Arjev pripomenul, že pred dvoma dňami, 3. septembra, príslušný dokument bol odoslaný na posúdenie Ústavného súdu.

Podčiarkol, že autonómia Národného protikorupčného úradu Ukrajiny a Štátneho byra vyšetrovaní je hlavnou podmienkou dohody medzi Ukrajinou a EÚ o zjednodušenom vízovom režime. „Chýbajúca nezávislosť hlavne Národného protikorupčného úradu Ukrajiny je to veľmi seriózne ohrozenie bezvízového režimu. Európa nám môže povedať: „Úplne zastavujeme bezvízový režim, pretože je to zakotvené v dohode,“ zdôraznil Vladimír Arjev.

Poukázal na to, že je prekvapený reakciou mnohých médií, politikov, analytikov, ktorí dosť  ľahostajne reagovali na nový, nebezpečný, podľa Arjeva, zákon. Dodal, že nechápe ani ľahostajnosť verejnosti, ktorá tiež mlčí, ako by sa bála alebo nechápala, ako nový zákon a činnosť Volodymyra Zelenského poškodzujú Ukrajinu. Podčiarkol, že sústredenie moci v rukách prezidenta môže značne poškodiť krajinu.

[embedded content]

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj