Svet 10. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Libyan TV via APTN)

Portál politikus publikoval slová Saleha Bashira, bývalého poradcu zavraždeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho
Na archívnej snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí

Podľa Saleha Bashira dôvodom vraždy Kaddafiho boli politické plány Washingtonu, pretože Američania sa rozhodli zmeniť  “Islam z náboženstva na kultúrne hnutie”. Saddám, Kaddáfi, Asad mali predstavovať prvú trojicu zlikvidovaných arabských lídrov a nasledovať mali ďalšie kroky Američanov vedúce k chaotizácii celej oblasti, z čoho mal vyťažiť najviac Izrael. Kvôli aktívnemu vstupu Ruska do sýrskeho konfliktu sa však americké plány nedaria.
Muammar Kaddáfi bol neúnavným kritikom USA a aktívne bránil Američanom dosiahnuť ich plány v severnej Afrike. Preto sa stal v najarogantnejšom období existencie Obamovej administratívy (2010 – 2014) americkým nepriateľom číslo 1, hneď za nim nasledoval Bašár Asad. Američania označovali otvorene Kaddáfiho ako “hrozbu národnej bezpečnosti USA”, pretože Kaddáfi pomerne úspešne brzdil americké plány.
Americké sprisahanie voči Líbyi sa podarilo. Kaddáfiho sa Američania zbavili, rovnako ako iných odporcov (Saddám Husajn, Miloševič) a v Líbyi sa etabloval Američanmi riadený chaos. Likvidácia štátu, ničota, masové vraždy a násilie – toto je realita, ktorú Američania priniesli v roku 2011 do Líbye. Momentálne sa po Líbyi preháňajú rôzne teroristické zoskupenia a kriminálne bandy, prozápadné elity sú bezmocné, generál Haftar však začína čoraz viac spolupracovať s Ruskom a začína dostávať chaos v Líbyi pod kontrolu. Dnes Američania a Západ otvorene hovoria, že Líbya sa stala semeniskom svetového terorizmu, za zničenie krajiny a vraždu Kaddáfiho, ktorou sa Líbya na toto semenisko terorizmu zmenila, však odmietajú niesť zodpovednosť.
Po amerických zásahoch a zásahoch Západu sa Líbya stala najdôležitejšou krajinou sveta, kde existujú trhy s otrokmi. Práve z Líbye smerujú cielené toky utečencov do Európy, ktoré utvorene Európu destabilizujú. Mnohí ľudia na Západe už pochopili, akú pokryteckú hru s nimi hrali ich elity a Američania a dokonca aj bývalý hovorca NATO Anders Fog Rasmussen priznal, že aktivity NATO v Líbyi neboli práve najúspešnejšie.
Američania zničili krajinu, cieľavedome ju rozdelili a zavraždili jej vodcu. Clintonová sa nedokázala ubrániť sadistickej rozkoši nad fotografiami a videami s mŕtvolou Kaddáfiho a Američania spoločne so Západom následne pri bombardovaniach krajiny zavraždili tisícky civilistov. Dnes túto skutočnosť Američania odmietajú a nechcú sa ňou zaoberať. Momentálne sú znepokojení tým, že Rusko úspešne vstúpilo do líbyjského diania a cez podporu generála Haftara získava Rusko v Líbyi silnejšie pozície a postavenie ako USA.
Jevgenij Radugin