Bývalý pokladník CDU v Porýní-Falcku a poslanec je v hľadáčiku prokuratúry

Berlín/Mainz 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Martin Meissner)

Poslanci nemeckého parlamentu zbavili imunity zákonodarcu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, niekdajšieho pokladníka jednej z krajinských organizácií strany a štátneho tajomníka v rezorte pôdohospodárstva Petera Blesera
Nemecká kancelárka a predsedníčka CDU Angela Merkelová (vľavo) a nemecký minister financií Wolfgang Schäuble

Informovali o tom v stredu zhodne mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung, ako aj Západonemecký rozhlas (WDR) a Severonemecký rozhlas (NDR).
Prokuratúra v Koblenzi vyšetruje poslanca pre podozrenie zo sprenevery.
Za kauzou stojí aféra okolo utajených príspevkov agenta tajných služieb Wernera Maussa krajinskej organizácii CDU v Porýní-Falcku. Bleser bol po roky pokladníkom tejto organizácie CDU, preto sa ocitol v hľadáčiku orgánov činných v trestnom konaní. Poslanec mal prijať od spomínanej osoby v období rokov 2004 alebo 2005-2015 celkove šesť darov v celkovej hodnote 56.000 eur.
Keď sa na škandál prišlo, CDU vrátila peniaze Spolkovému snemu a hradila aj pokutu za ilegálne financovanie strany vo výške 112.000 eur. Tým strane vznikla škoda, za ktorú by zodpovednosť mal niesť práve Bleser.
Generálneho tajomníka CDU Patricka Schneidera podľa jeho stredajšieho vyjadrenia podozrenie voči Bleserovi prekvapilo. Z jeho slov ďalej vyplýva, že strana je zainteresovaná na vecnom objasnení vyšetrovania zo strany prokuratúry a je pripravená na spoluprácu v plnom rozsahu.
Vyšetrovatelia v súvislosti s prípadom prehľadali v stredu celoštátnu centrálu CDU v Berlíne i krajinskú v Mainzi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)